Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Müzik Aleti Kornet Nedir? - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 07 Ağustos 2022

Müzik Aleti Kornet Nedir?

Müzik aleti olan kornet nedir? Pistonlu bakır nefesli çalgıdır. 1820’lerde Avrupa’da kullanılan posta borusundan (dairesel biçimiyle kornoya benzeyen cornet de poste) gelişmiştir. Halary adıyla tanınan Parisli Jean. Ast e, ilk kornet yapımcılarından biridir. Borusunun iç boşluğunun konik olmasına karşılık, sökülüp takılabilen dar sap bölümüne doğru incelen ve üç pistonun bulunduğu bölüm düzdür. Pirinç ağızlık bölümü de buraya oturur.

Derince bir huni biçimindeki ağızlığın kavradığı sivri uç, çalgının sesini yumuşatır ve çalma tekniğinde esneklik sağlar. Bu da kornetin özellikle ABD ve İngiltere’de hızla bandoların baş çalgılarından biri olmasına yol açmıştır. Kornet Si bemol tonunda bir çalgıdır. Buna göre çaldığı bir nota, bir büyük 2’li aşağıdan duyulur. Notası sol anahtarı ile yazılır. Ses alam orta Do’nun altındaki Mi’den, porte üstünde birinci ek çizgide bulunan Si bemole kadar uzanır. Bakır nefesli çalgılardan oluşan bandolarda daha tiz sesli olan Mi bemol soprano kornet de kullanılır. Tiyatrolarda kullanılmak için yapılan daha eski bazı Si bemol kornetler, bir ventil aracılığıyla La tonuna çevrilebilirdi.

Kornet sevilen ve yaygın bir solo çalgısıdır. Bu çalgının ilk virtüözlerinden çoğu kornoculardı. Bu virtüözler değişik tonaliteler ve farklı etkiler elde edebilmek için değişik büyüklükte, sökülüp takılabilen kıvrık ek borular kullanırlardı. Bunlar arasında temel sesi Mi bemole kadar indiren ve bir yandan da seslere daha koyu bir renk kazandıran daha büyük ek .borular da vardı. 19. yüzyıldaki seçkin İngiliz solocular arasında Hermann Koenig ile Isaac Levy’nin adı sayılabilir. 20. yüzyılda trompetin yeniden yaygınlık kazanmasına değin kornet hem trompet partilerinde, hem de özgün kornet partilerinde sık sık kullanıldı. Modern caz ve dans topluluklarında da trompetten önce kornet kullanılıyordu. Ama trompetin gittikçe daha çok kullanılmasıyla, bakır nefesli çalgılardan oluşan bandolar dışında, kornetin bir solo çalgısı olarak yaygınlığı azaldı.

Temel özellikleriyle pistonlu büğlüye ya da flügelhorna benzeyen kornetten, başka bazl çalgılar geliştirildi. Alto, bariton ve tenor korno bunların bazısıdır. Bu adlar aynı ses alanına sahip olan öbür bakır çalgılar için de kullanılmama kullanımları ülkeden ülkeye değişir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. mine dedi ki:

    işte harika hemen bitirdim müzik ödevimi yazanların eline sağlık canlarım

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781