Web sitemize hoşgeldiniz, 05 Mart 2021

Mustafa Kemal Atatürk’ün Ölümü

Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümü ile ilgili yazı, Atatürk’ün ölümü hakkında bilgi

Atatürk’ün Ölümü (1938)

Sağlık problemi nedeniyle TBMM’nin 1 Kasım 1938’deki açılışında bulunamadı. Rahatsız olmadan yaşayabildiği son günleri olan yaklaşık on beş gün sonrasında hastalığı yeni bir atak ile arttı. Sonrasında herkesin korktuğu son tüm üzüntüsüyle vuku buldu.

Devlet adamı, inkılapçı, büyük komutan ve insan; bir Perşembe günü saat sabah dokuzu beş geçe 10 Kasım 1938’de hayata gözlerini yumdu.

Türk Milleti bu kötü gelişme ile büyük bir yasa girdi. Tabutu, ay yıldızlı al bayrağa sarılı bir katafalkın üstünde Dolmabahçe Sarayı’nın büyük tören salonuna konarak halkın ziyaretine 16 Kasım 1938’de açıldı. Kurtarıcısına son görevini yapmak için tüm İstanbullular saraya üşüştü.

Cenaze namazı bir cumartesi günü sabahı Dolmabahçe Sarayı’nın büyük tören salonunda 19 Kasım 1938’de kılındı. İstanbulluların gözyaşları arasında cenazedekiler Gülhane Parkı’na girdi. Yavuz Zırhlısı’na aktarılan tabut, bir torpidoya konulmuştu. Özel bir trene konulduğu İzmit’ten Ankara’ya kadar atasına son saygılarını gösteren bir milletin kalplerinde büyük yaralar açarak bir Pazar günü 20 Kasım 1938’de Ankara’ya vardı.

TBMM önünde ayarlanmış katafalka büyük insanın tabutu konuldu. Cumhurbaşkanı ve arkasındaki tüm Ankaralılar saygıyla eğilerek katafalkın önünden geçti. Çiseleyen bir yağmurla bir pazartesi günü 21 Kasım 1938’de tören başladı. On iki general top arabasının iki tarafında nöbette dururken on iki milletvekili tabutu top arabasına yerleştirmişti. Yabancı milletlerin gönderdikleri birlikler ile birlikte tüm askeri birlikler Cumhuriyetin kurucusu ve Türk Halkı’nın kurtarıcısı büyük önder Atatürk’ü selamlayarak geçit yaptı. Büyüklü küçüklü bütün Türk Halkı tabutu taşımakta olan top arabasının arkasındaydı. Bir süreliğine kabir olarak ayarlanan Etnografya Müzesi’ne gönderilen cenaze onun için hazırlanmış mermerden bir lahde konuldu.

Anıtkabir’in yapılması için geçen on beş sene boyunca naaş bu müzede kaldı. Sonsuz dinlenme yeri olan Anıtkabir’e 10 Kasım 1953’te dev bir merasimle aktarıldı.

Atatürk, Türk Milleti’nin kalbinde ve geçmişinde sonsuza dek yaşayacak.

Atatürk’ün Ölümü Hakkında Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdan Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. melis dedi ki:

    Ben 5.sınıfı yazanlara teşekkür ediyorum sayenizde ödevimi tamamladım, artı alacağım beğendim bu yazıyı. bu arada okulun en çalışkan ve güzel öğrencisiyim, kıskananlar çatlasın.

  2. nilaynurbudak dedi ki:

    çok teşekkürler ödevime yardımcı oldu

Yorum Yaz