Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Ocak 2021

Morris Graves Kimdir

Morris Graves Hayatı

Graves, Morris (Cole) (d. 28 Ağustos 1910, Fox Valley, Öregon, ABD), iç göz­lemlerini aktardığı yapıtlarında mistik doğa görüşünü dile getiren ABD’li ressam. 1928- 30 arasında Uzakdoğu’ya yaptığı üç gezi, üslubu üzerinde büyük iz bırakmıştır. Ku­zeybatı okulunun bir başka ressamı olan Mark Tobey gibi o da Doğu sanatı ve dinlerine, özellikle de Zen Budacılığa bü­yük ilgi beslemiştir.

morrisgraves

İlk kişisel sergisini 1936’da Seattle Sanat Müzesi’nde açtı. 1937 dolaylannda yağlıbo­yayı bırakarak Çin kâğıdına tempera ya da guvaş tekniğiyle çalışmaya başladı. Bu dönemde en çok tanınan yapıtları olan “Kör Kuş” (1940,. Modern Sanat Müzesi, New York) ve “İç Gözün Az Tanınan Kuşu” (1941, Modern Sanat Müzesi, New York) gibi resimlerini yaptı. Bunlarda koyu bir zemin üstündeki zarif beyaz çizgilerle kaligrafik bir üslup geliştirdi.

1947’de Honolulu Sanat Akademisi’nde Doğu sanatları üzerine yaptığı bir araştırma sonunda, bir dizi tunç Çin kabı resmi gerçekleştirdi. 1954-56 arasında İrlanda yö­resinde yaşayan kuşların ve başka hayvanların resimlerini yaptı. Kısa bir süre sonra “makine gürültüsünün saldırı ve zorbalı­ğından uzaklaşmak için ABD’den ayrıla- rak İrlanda’da, Dublin dışında bir yere taşındı. ABD’de yaptığı son resim, çimenler üstünde görsel bir kakafoni oluşturan “Ma­kine Çağı Sesleriyle Bahar-No. 3” (1957) adlı yapıtıydı. Morris Graves Kimdir konusunda bilgiler verdik.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz