Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Mayıs 2022

Mondros Ateşkes Antlaşmasından Sonra Kurulan Zararlı Cemiyetler ve Amaçları

Mondros Ateşkes Antlaşmasından Sonra Kurulan Zararlı Cemiyetlerin Amaçları Hakkında Kısaca Bilgi

Bu yazıda siz okuyucularımıza Mondros Ateşkes Anlaşmasının sonrasında oluşan zararlı bazı cemiyetler ile ilgili bilgi aktaracağız.

İslam Teali Cemiyeti, Saltanat ve halifeliğin kuvvetlendirilip özgürlüğümüzün korunabileceğini iddia etmişlerdir. Esas ayaklanmalarını Konya’da gerçekleştirmişlerdir.

Kürt Teali Cemiyeti, 1919 senesinde Wilson yasalarını örnek göstererek özgür bir ülke kurmayı amaçlamışlardır. Önemli aşiretler ve kişilerin ulusal direnişi savunmasından dolayı etkisiz kalmışlardır.

Sulh ve Selameti Osmani ile İngiliz Muhipleri Cemiyeti, saltatı korumak için İngilizlerin himayesinde olmamız gerektiğini söylemişlerdir.

Wilson Prensipleri Cemiyeti, ABD’nin himyesini isteyen bir grup insan tarafından açılmıştır. Bir çok üyesi bir süre sonra ulusal direnişi destekleyip Kurtuluş Savaşında yer almışlardır.

Mavi Mira Cemiyeti, Yunanlılar, patrikhane vasıtasıyla bu cemiyete yardımlar yapmışlardır. İsyan girişimlerinde bulunmuşlardır.

Pontus Cemiyeti, Karadeniz toprakları üzerinde bir Pontus Rum devleti kurma isteği ile bir araya gelmişlerdir. Ermeniler ile birbirlerine destek olmuşlardır. Cumhuriyetin kuruluşuna dek bu topraklarda çatışlamalar çıkarmışlardır.

Musevi Cemiyeti, Filistinde bir ülke kurmayı amaçlıyorlardır. Anadolu üzerinden toprak istemiyorlardır.

Hınçak- Taşnak, Sütyun cemiyetleri, Büyük Ermenistan Devletinin kurulması amacıyla toplanmış bir cemiyettir. Mondros maddelerinden yararlanmaya çabalamışlardır.

Hürriyet ve İtilaf Partisi, kurtuluş direnişlerinde en büyük karşıt hareket onlardan çıkmıştır.

Mondros Ateşkes Antlaşmasından Sonra Kurulan Zararlı Cemiyetler ve Amaçları Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Alttan Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz