Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Mayıs 2022

Deniz kirliliği İle İlgili Hikaye

Deniz kirliliği İle İlgili Hikaye, Deniz kirliliği Hakkında Hikayeler Kısa Uzun Örnekleri Bir Tane Hazırladık.

Deniz ve okyanuslar yeryüzünün 4’te 3’lük bir kısmıdır ve içinde bir çok canlı türünün yaşamasına olanak tanır. Bu canlı türlerini içeren denizler ek olarak insanlık için de beslenme kaynağı olabilir. Denizler sayesinde edindiğimiz balıklar ile omega 3 yağlarını vücudumuza alırız.

Omega 3 gibi yağlar sadece balıklardan alınabilir ve denizler ayrıca iklimlerin de oluşumunda önemlidir. Bu sebeplerle denizler hayatımızda önemli bir yere sahiptir. İklimleri etkileyen, canlılara barınak olan denizlerin içinde balık, kabuklu canlı, yosun, alg, tek hücreliler gibi bir çok canlı türü bulunur.

Bu deniz ürünleri ile ek olarak kozmetik malzemeler, temizlik ürünü gibi şeyler de üretilebilir. Denizlerden üretilen süngerler bir çok sektörde kullanılabilir, inciler ise takı ürünlerinde kullanılır.

Ancak günden güne denizlerdeki kirlilik oranının artması sebebiyle canlı çeşitleri git gide azalıyor ve bazı türler ise yok oluyor. Sanayi artıkları, kontrolsüz yerleşim, bozulmuş kanalizasyon gibi sebeplerden dolayı denizlerdeki kirlilik artmaya devam ediyor. Kirliliğe sebep olan maddelerin başında ise denizlere atılan ve yıllarca çürümeyen plastik maddeler geliyor. Bu maddeler denizleri kirletmekle kalmayıp canlı türlerinin yaşamasını da engelliyor.

Kirliliği artan denizlerimiz sadece atık su temizleme alanları, doğal kanalizasyon temizleme istasyonları ve insanların bilinçlenmesi ile temiz hale getirilebilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz