Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Temmuz 2018

Mimarimizdeki Dini Motifler Nelerdir? Örnek Vererek Anlatınız.

Bu yazımızda mimarimizdeki dini motifler nelerdir örnek vererek anlatınız kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Türk – İslam mimarisinde Türklerin önemli bir yeri bulunmaktadır. Türklerin mimari anlayışı çok özgündür. İslam’ı çok iyi anlamaları ve özümsemeleri mimari anlayışa da etki etmiştir. Doğu insanının ruh kökünde bulunan özellikler mimari olarak ortaya çıkmıştır. Kavisler, zarif taş yapılar, kemerler bunları gösterir.

Mimarimizdeki dini motifler, camiler, çeşmeler, kervansaraylar, hanlar, hamamlar şeklinde ortaya konmaktadır. Camilerde akustik ve temizlik oldukça önemlidir. Çeşmelerde kitabeler öne çıkmaktadır. Han ve kervansaraylarda yerden en fazla istifade söz konusudur. Hamamlarda suyun akışı mühendislik olarak ortaya konmaktadır. Mimarideki bilimsellik de mühendislik olarak ortaya konmaktadır. Mimarimizdeki dini motifler İslam’ın inceliklerini de ortaya koyar.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. sema dedi ki:

    teşekkür ederim, tam da beklediğim gibi, kısa ve güzel olmuş, elinize sağlık, okulun en güzel kızı olarak yazıyorum, kimse kıskanmasın. :)

  2. aykut dedi ki:

    Mimarimizdeki dini motiflerin başında hat sanatı gelir. Ebru, tezhip gibi sanatlarda dini motiflerde kullanılır. Mesela cami, kümbet, anıt mezar gibi mimari alanlarda bunlardan sıkça faydalanılır.

Yorum Yaz