Web sitemize hoşgeldiniz, 17 Ekim 2021

Meltem Rüzgarları Nasıl Oluşur Özet

Meltem Rüzgarları Nedir Nasıl Oluşur hakkında bilgi kısaca, Meltem Rüzgarları Nasıl Oluşur Özet.

Bir bölge ısındıktan sonra eğer hızlıca soğursa burada meltem rüzgarları oluşabilir. Denizler, dağlar ve vadiler bu tip ortam koşullarını sıkça yaratan coğrafyalar olduğu için buralarda Meltem rüzgarları görülmektedir. Tüm gün boyunca güneş ışınlarının etkisiyle sıcak olan sahillerde birden soğuk bastırınca denizden karaya doğru meltem rüzgarı oluşur. Kıyıdan içeriye 40 km boyunca etkisini gösterebilir.

Yine aynı mantıkla gündüz vadiler ısındığından ve gece birden soğuk çöktüğünden dolayı gündüzleri vadiden dağlara geceleri dağlardan vadiye meltem rüzgarları esmektedir. Fiziksel olarak bu bölgelerdeki hava kütlelerinin ortam şartlarından etkilenerek bir tarafa doğru harekete geçmesine denir.

Akdeniz ve Ege bölgesinde denizden karaya doğru esen bir yel mevcuttur. Buna deniz meltemi denir. Karada öğleden sonra vakitlerinde ısınma oluşur. Bu da alçak basınç alanı formasyonu demektir. Böylece hava yükselir ve yükseldiği yeri doldurmak amacıyla denizden karaya bir hava kümesi hareketi başlar. Denizden gelen hava soğuk olunca buradaki sıcaklık azalır ve hava yine çöker. Sonra tekrar ısınarak yukarı çıkar ve denizden yine hava gelir. Bu durum bu şekilde döngüler halinde devam eder.

Karadeniz bölgesinde karadan denize doğru esen bir yel mevcuttur. Genelde gece vakitleri oluşan bu yel kara meltemidir.

images (1)

Meltem Rüzgarları Nasıl Oluşur Özet Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. emel dedi ki:

    elinize sağlık diyorum ve meltem rüzgarı oluşumu ööcevim harika olmuş diyerek 100 puan veriyorum, okulun en güzel kızı olarak ben bile beğendim, o kadar yani. beğenmeyenlerin aklıyla zoru vardır. :)

Yorum Yaz