Web sitemize hoşgeldiniz, 14 Nisan 2021

Mekke Biz Müslümanlar İçin Neden Önemlidir?

Bu yazımızda Mekke biz Müslümanlar için neden önemlidir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İslam peygamberi, Hazreti Muhammed (s.a.v.)’dir. Peygamber (a.s.), Mekke’de doğmuştur. İslam’ı ilk olarak Mekke’de tebliğ etmiştir. Mekke Müslümanların ata yurdudur. Yeryüzünde imar edilen ilk yerdir. Adem (a.s.), Kabe’yi inşa etmiştir. Onu ikinci kez inşa eden ise İbrahim (a.s.)’dır. Mekke kutsal bir alana sahiptir. Bu nedenle Kabe’nin bulunduğu alana harem denmektedir.

Mekke’de bulunan Kabe, namazlarda kıble olarak yönelinen yerdir. Tavaf edilerek hac farizasının ve umre şartlarının yerine getirildiği yerdir. Müslümanların oluk oluk toplandığı ve göz dağı verdikleri bir yerdir. Müslümanların birlik ve beraberlik içinde görüldüğü bir yerdir. Mekke, kutsal bir mekan olarak seçilmiş ve Adem (a.s.)’dan beri ilk imar edilen yer olarak hala önemini korumaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. emel dedi ki:

  çok güzel olmuş

 2. Anonim dedi ki:

  çok güzel olmuş

 3. Zeycan dedi ki:

  başka yokmu kısa birşey

 4. aleyna dedi ki:

  mekke bizim peygamber efendimizin doğup büyüdüğü yerdir islam ilk olarak mekkede tebliğ edilmiştir ayrıca mekkede hz. adem tarafından yapılan hz. ibrahim tarafından 2. defa inşa edilen hac vardır

 5. pınar dedi ki:

  Mekke; biz müslümanlar için çok önemli bir yerdir. Mekke müslümanların peygamberinin doğup büyüdüğü yerdir. Ayrıca Müslümanların kıblesi olan Kabe’de Mekke’dedir. Hac vazifelerimiz için orayı ziyaret ederiz.

Yorum Yaz