Web sitemize hoşgeldiniz, 04 Aralık 2020

Mehter İle Bando Arasında Ne Gibi Farklılıklar Görüyorsunuz

Müzik, geçmişten günümüze kadar tüm insanlar için önemli bir sanat alanı olmuştur ve olmaya devam etmektedir. Ancak şu bir gerçektir ki; her döneme ait müzik sanatının özellikleri, çalınan müzik aletleri de farklılık göstermektedir. Bu yazımızda mehter ile bando arasında ne gibi farklılıklar görüyorsunuz kısaca sizler için bu konuyu yorumlayacağız.

star-wars-the-imperial-march-mehter-versiyonu_9070889-4930_1920x1080Mehter ve bando takımının her ikisi de aslında birer müzik grubudur ancak ikisinin de kullandığı dönemler farklıdır bu nedenle de her iki müzik grubunun da sergilediği özellikler de farklı ve kendisine özgü olmaktadır.

Mehter takımı Osmanlı Devletinin yükseliş döneminde yani devletin en gösterişli ve güzel dönemlerinde var olan, Avrupa ülkelerini dahi büyüsü altına alabilen, Osmanlı ordusu savaşa giderken orduyu coşkulandıran geçitlerde ve törenlerde de müzik yapan müzik topluluğudur.

Bando takımı ise günümüzde var olan yine mehter takımının kullandığı aletlere benzer davul ve benzeri aletler çalan bir müzik grubudur. Tabi ki bando takımının günümüzde çaldığı ezgiler daha farklı ve güncel ezgilerdir.

Mehter takımı müzik yaparken insanlar coşku duygusuna kapılırlar ve heyecanlanırlar böylece milli duyguları canlanır ancak bando takımı insanlara aynı coşkuyu veremez. Bununla birlikte her ne kadar mehter takımının ile bando takımının kullandığı müzik aletleri benzerlik gösterse de günümüzde bando takımı büyük oranda davul çalarken Osmanlı Devleti döneminde oluşturulan mehter takımında ise büyük oranda üflemeli çalgılar davulların yanı sıra fazlasıyla kullanılmıştır.

Mehter İle Bando Arasındaki Farklar Konusundaki Yorumlarınızı Sizler de Yorum Bölümünden Hemen Bizimle Paylaşın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz