Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Mehmet Akif Ersoy Kimdir - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 05 Temmuz 2022

Mehmet Akif Ersoy Kimdir

Bu sayfamızda Mehmet Akif Ersoy kimdir sorusunun cevabını vererek Mehmet Akif Ersoy’un eserleri hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

1873 senesinde İstanbul’da doğan Mehmet Akif Ersoy, başta İstiklal Marşı olmak üzere pek çok önemli esere imzasını atmıştır. Mehmet Akif, öncelikle Veterinerlik Fakültesini bitirmiş ve bazı develt kurumlarında memur olarak çalışmıştır. Fransızca, Farsça ve Arapça olmak üzere üç yabancı dil bilmektedir. Şiirlerini Safahat adlı eserinde bir araya getirmiştir. 1920 senesinde Büyük Millet Meclisine milletvekili olarak girmiş ve 1921’de de eşsiz eseri İstiklal Marşını kaleme almıştır.

1926 senesinden sonra Mısır’da bir üniversitede Türkçe eğitmenliği yapmaya başlayan Akif, bir taraftan da Kur’an tercümesi yapmaktaydı. Akif bu esnada siroz hastalığına yakalanarak sağlığını yitirdi. Bu sebeple çeşitli mekan değişiklikleri yaptıysa da hastalığı hava değişikliği ile geçecek türden değildi. 27 Aralık 1936 senesinde İstanbul’da hayatını kaybetti. Akif’in kabri Edirnekapı Mezarlığında bulunmaktadır.

Manzum hikayeler de yazan Mehmet Akif Ersoy’un en önemli eseri İstiklal Marşı’dır.

Mehmet Akif Ersoy ve istiklal Marşı Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781