Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Kasım 2020

Medreselerin Osmanlı Devlet Yönetimindeki Yeri Ve Önemi Kısaca

Osmanlı Devleti’ne başarıyı getiren etkenlerin en önemlilerinden bir tanesi de o dönemde kurulmuş olan medreseler olmuştur. Medreselerin, günümüzdeki ilim eğitimi anlayışından çok daha öte bir ilim anlayışı ile eğitim verebildiğini söyleyebilmemiz mümkündür. Buralarda verilen kaliteli eğitim sayesinde, devlet yönetimi noktasında görev alan birçok kişinin ilmi eğitimleri, İslâmiyet ışığında tamamlanmış ve insanlar bir yandan zihinlerini dünyevi bilgilerle donatırken, aynı zamanda da Allah’ın varlığını da unutmamış, eğitimlerini her daim bu ışıkta devam ettirmişlerdir.

medreseler ile ilgili görsel sonucu

Medreseler, Osmanlı henüz bir beylik iken kurulmaya başlamıştı. O dönemde ilim öğrenmek isteyen, bilgiye sahip olmak isteyen ehil kişiler bu medreselerde eğitim alırlardı. Devletin ilerleyen dönemlerinde bu medreselerin kapasitesi genişletildi ve en yüksek düzeyde eğitimin verildiği yerler haline getirildi.

Medreselerin günümüzdeki modern eğitim kurumlarından farkı, buralarda verilen eğitimin seküler bir eğitim olmamasıdır. Yani günümüzde eğitim veren kurumlar, sadece fizik, kimya, biyoloji gibi bilim alanları ve bunların alt dalları üzerine eğitim vermektedirler. Medreselerde ise bu alanlarda kaliteli bir eğitimin yanı sıra tefsir, fıkıh, akaid gibi İslam ilimi alanlarında da kaliteli bir eğitim verilmekteydi.

Bu sayede burada kaliteli bir seküler eğitimin yanı sıra öğrenciler, zihinleriyle aynı şekilde ruhlarını da Allah aşkıyla dolduruyorlardı ve bu sayede bu insanlar, vakti gelipte devlet yönetimi noktasında yerlere geldiklerinde kesinlikle iltimas, hile, rüşvet gibi şeylere iltimas etmiyorlar, erdemli, ahlâklı ve aynı zamanda mükemmel bir dünyevi bilgiyle donatılmış insanlar olarak yaşantılarını sürdürüyorlardı.

Medreselerin Osmanlı Devlet Yönetimindeki Yeri Ve Önemi Kısaca Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz