Madde Döngüsü Nedir
Web sitemize hoşgeldiniz, 20 Ağustos 2018

Madde Döngüsü Nedir

karbon-dongusu02Canlıların yaşadıkları ortamda yaşamlarını devam ettirebilmeleri için bir takım maddelere ihtiyaçları vardır bu nedenle de maddeler sürekli bir şekilde cansız ortamından canlı ortamına ya da canlı ortamından cansız ortamına dahil olurlar. İşte bu olaya da “Madde Döngüsü” adı verilir.

Azot gazı, karbon gazı ve su gibi maddeler başta insanlar olmak için hayvanlar ve bitkiler için son derece önemli maddelerdir. Bu nedenle de bu maddeler canlılar tarafından sürekli kullanılırlar. Bu bağlamda madde döngüsü olmasaydı canlıların yaşamlarını devam ettirebilmeleri için kullandıkları bu inorganik maddeler kullanıldıkça tükenecekti ve tekrar yenisi meydana gelmeyecekti ve bu nedenle de canlıların yaşamlarının devam etmesi imkansız hale gelerek nesiller tükenecekti.

Madde döngüsü fiziksel, kimyasal ya da biyolojik olarak bir çok etkiye ortam hazırlarlar. Fakat yeryüzünde yaşayan insanların etkileri yani beşeri faktörler nedeni ile madde döngüsü olumsuz bir şekilde fazlasıyla etki altında kalmaktadır.

Madde Döngüsünün Canlılar İçin Önemi:

Madde döngüsü öncelikle ekosistemin doğal yapısını muhafaza etmektedir. Bununla birlikte ekosistemi korurken aynı zamanda ekosistemin devamlılık süreci de madde döngüsü sayesinde sağlanmaktadır. Madde döngüsü olayının meydana gelmesi sonucunda doğada canlıların yaşamsal faaliyetlerini gerçekleştirebilmesi için gerekli olan maddeler sürekli kendilerini yenileme imkanı bulurlar. Şayet madde döngüsü yeryüzünde gerçekleşmemiş olsa idi kullanılan ve tüketilen maddeler tekrar kendisini yenileyemezdi ve bunun sonucunda da canlılar yaşamları için gerekli maddeleri temin edemeyecekleri için yaşamsal faaliyetlerini yerine getiremezlerdi ve canlı yaşamı son bulurdu. Bu nedenle de canlılar tarafından kullanılan maddeler madde döngüsü sayesinde tekrar üretilmektedir.

Madde Döngüsü Nedir Kısaca Bahsettiğimiz Yazımız Hakkındaki Yorum ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Alanından Hemen Bizimle Paylaşın. 

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz