Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Nisan 2021

Liseyi Yurtdışında Okuyanlara Sınavsız Üniversite İmkanı

Yurtdışında lise okuyanlara Türkiye’de sınavsız üniversite hakkı verildi. Liseyi yurt dışında okudum sınavsız üniversite hakkım var mı diyenlere müjdeli haber geldi.

Yüksek Öğretim Kurulu, liseyi yurt dışında okuyan öğrencilerin Türkiye’deki üniversitelere sınavsız geçiş yapabileceğini duyurdu. Resmi Gazetede yer alan habere göre liseyi yurt dışında okuduktan sonra üniversiteye Türkiye’de gitmek isteyen öğrencilerin sınava girmesine gerek olmayacak. Ayrıca bu öğrencilerden harç ve katkı payı da alınmayacak.

YABANCI ÖĞRENCİ UYGULAMASI

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) bu yasa değişikliğinde önce geçen yıl, “Yurtdışından Öğrenci Kabulüne İlişkin Esaslar Son Şekli” adıyla çıkardığı yönetmelikle, yabancı öğrencileri almak isteyen yüksek öğretim kurumlarının ön lisans ve lisans bölümlerinin birinci ve ikinci öğretimleri ile uzaktan eğitim ve açık öğretim programlarında bu yabancı öğrenciler için kontenjan ayırmasını istemişti. Bu kararın uygulaması bu yıl yapılmaya başlandı.

Eskiden Öğrenim Ücreti 15 bin TL’yi Buluyordu

YÖK’ün geçen yıl yaptığı düzenlemeden önce, Türk öğrenciler Türkiye’de üniversiteye gitmek istediklerinde, YÖK tarafından uygulanan yabancı öğrenci sınavına girmek mecburiyetindeydi. Bununla birlikte Türk öğrencilerin de üniversitelere öğrenim ücreti ödemeleri gerekiyordu. Bu yıl yapılan düzenlemeye göre ise Türkiye’de üniversite okumak isteyen yurt dışındaki öğrencilerin ne sınava girmesi ne de ücret ödemesi gerekiyor. Uygulama öncesinde Eğitim ücreti en yüksek olan Tıp Fakülteleri’nin yabancı öğrencilerden talep ettikleri öğrenim ücreti 15 bin TL’yi buluyordu.

Şartlar Üniversiteler Tarafından Belirlenecek

Bu durumda üniversiteler, yabancı öğrenciler için kayıt şartlarını kendileri belirleyecek. Türkçe bilgisi, lise akreditasyonu ve not ortalamaları gibi maddeler üniversitelerin kendi isteğine bırakılacak. Üniversitenin aradığı uygun koşulları taşıyan her Türk öğrenci dilediği bölüme kayıt yaptırabilecek. Kayıtlar YÖK tarafından onaylandıktan sonra öğrenciler öğrenime başlayacak.

derszamani.net

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Anonim dedi ki:

  Ben 33 yaşında bayanim.almanyada lise mezunuyum ama su an istanbulda yaşıyorum.üniversite okumak istiyorum fakat benim ne yapmam lazım??sınavsız mi yoksa sınava mi girecem,sınava gireceksem hangi sınava girecem nerde başvuru yapacam????bilgisi olan var mi???

 2. Maral Ocak dedi ki:

  Ben tc vatandaşıyım ama liseyi Türkmenistan da bitirdim türkiye ye evlendimde geldim yani gelin geldim bu hak benim için de geçerli mi acaba? Eğer öyleyse çok güzel olur benim için

 3. Faruk boyraz dedi ki:

  Kızım Türkiye’de lise 1.sınıf okuduktan sonra Kanada ya gitti ve liseyi Kanadada (3 yıl okuyup)bitirdi şuan Türkiye’ye gelip üniversite ye kayıt yaptırabiliyormu

  1. Erdoğan dedi ki:

   Bu sorunun cevabını aldınız mı?

 4. murat ağlamaz dedi ki:

  eşim azerbeycan ve türkiye vatandaşı.kızımda aynı şekilde.iki ülkenin vatandaşı.kızım liseyi azerbeycanda okuduğu takdirde türkiye de üniversiteye sınavsız girme hakkı bulunuyormu

 5. Isimsiz dedi ki:

  Almanya vatandasiyim aceba bende türkiyede sinavsiz egitimden yararlanabilirmiyim?

 6. Osman dedi ki:

  Yurt dışında nasıl lise okutabilirim oğlumu bilgi verebilirmisiniz gençler

 7. Rasim Orujov dedi ki:

  Ben Azerbaycan vatandaşıyım.Acaba Türkiyede sınavsız eytim alabilirmiyim

  1. Malik dedi ki:

   Benim benim kızında Rusya’da bisene mezun oluyor çifte vatandaş kızımı Türkiye’de üniversiteye göndermek istiyorum nereye baş vurarak bilirim yardımcı olursanız sevinirim

   1. ali dedi ki:

    rusyadan rus pasaportuyla yös sinavina kolaylikla gire bilir ve rusyaya cok kontenjan ayrildi

 8. Ayşe dedi ki:

  acaba sadece Türk vatandaşı öğrenciler için mi geçerli??? nen alman vatandaşıyım ama T.C. numaram var yapabilir miyim???

 9. Selin tugtekin dedi ki:

  Acaba sinavsiz universiteye girmek icin lise egitiminin tamamini mi yurt disinda okumus olmak gerekiyor yoksa son iki yil veya son bir yil yeterli olabiliyor mu?

 10. FİLİZ ÖZTEKİN dedi ki:

  oğlum lise son sınıf öğrencisi.kendisi tıp okumayı çokistiyor.ancak sınav sonrası yeterli puanı alabilecekmi bilmiyoruz.yeni çıkan kanunla lise son sınıfı yurt dışında okuyanlara sınavsız istediği üniversiteye girme şansı tanıyor.bu saatten sonra oğlu için böyle bir imkan varmı.ne yapmamız gerekiyor.yardımlarınız için teşekkür ederimsaygılarımla

 11. Cengiz Küpeli dedi ki:

  Bu hem rezalet hemde yıllarca emek vermiş,dersanelere para dökülmüş öğrebci ve veliye de yazık.Bizim emeklerimiz boşa mı gidiyor.

  1. ayşe dedi ki:

   Sayın Cengiz Bey, öncelikle bende yurtdışında okuyan bir T.C vatandaşı olduğumu belirtmek isterim. Buraya zorunlu sebeplerden ötürü geldiğim gibi çeşitli ayrımcılıklar ve haksızlıklarla karşılaştım, dışlandım. Bunlar bu hakka sahip olmama yetecekken ikna olmanız için birkaç bir şey daha ekleyeceğim, son sene yurtdışına gitmekle böyle bir hakka sahip olamıyorsunuz malesef lisenin tamamını o ülkede tamamlamanız ve diplomanızı almış olmanız gerekiyor. Türkiye’de yıllarca dersanelere giden öğrencilerle, Türkçe eğitim veren ve müfredatıyla çok ileride olan eğitim kurumlarıyla yurtdışındaki ister dili ister müfredatı farklı okulları eminim ki bir tutmak bizlere yapılacak büyük bir haksızlıktır. Hem ülkemizden, kültürümüzden, dil ve dinimizden çok farklı bir ülkede ayakta durma çabası verip kendimizi kabul ettirmeye ve uyum sağlamaya çalışırken hemde derslerde 5 not uygulaması üzerinden 4 almaya çalışmak bizleri son derece yıpratmakta. Öncelikle Türk olduğunuz için bile not alırken diğer öğrencilerden iki kat daha fazla bilgiye sahip olmak ve anadiliniz gibi o ülkenin dilini kullanmak zorundasınız. Bir de benim bulunduğum ülkede lise son sınıfta görülen müfredat Türkiye’de öğrencilere 9-10. sınıflarda öğretiliyordu. Benim ve bu zorlukları yaşadığını bildiğim diğer gurbetçi arkadaşlarımın YGS VE LYS gibi Türkiye’de okuyan öğrencilerin bile 2 yıl önceden dersanelerle özel öğretmenlerle hazırlandıkları sınavlara girmemizi beklemek büyük bir bencillik olurdu diye düşünüyorum. Ayrıca Türkiye’de okuyup YGS-LYS ile üniversiteye girecek olan öğrencilerin kontenjanları farklı bizim gireceğimiz kontenjanlar farklı kimse kimsenin hakkını yememiş, emeklerini boşa çıkartmış olmuyor. Umarım fikirlerinizde biraz olsun değişiklik yaratabilmiş ve sizi daha ılımlı düşünmeye yöneltebilmişimdir. Saygı ve Sevgilerimle…

   1. Nur dedi ki:

    Sinavsiz giriş kesin mi ben italyadan mezun olacam ve üniversiteyi Türkiye de okumak istiyorum benden ne talep ederler biliyosaniz yazarmisiniz ve kontenjan Nasil farklı oluyor

    1. Tayip dedi ki:

     Bende bu sene mezun olucam itayada ve bende Turkiyede devam etmek istiyorum.
     Araştırirken senin yorumu nu gördüm acaba sen devam mi ediyorsun ? Ediyorsan bana da bilgi verirmisin lutfen.
     Cevaplarsan sevinirim

   2. Fatma küpelikilinc dedi ki:

    Çok haklısınız Ayse hanım ağzına saglık

   3. Fatma küpelikilinc dedi ki:

    Fatma küpelikilinc 

    Yorumunuz denetim için bekliyor. 

    02 Ocak 2018, 14:43

    Çok haklısınız Ayse hanım ağzına saglık

   4. Selim AYDINTAN dedi ki:

    kesinlikle katiliyorum yurtdisinda okuyan esit olamaz ayrica kac ogrenci var ki bu kadar mesele olsun

    1. Ayse dedi ki:

     Sizin çektiğiniz zorluklar bu ülke vatandaslarinin saçma şekilde zor yapılan sinavlar için uğraştığı zorlukların yanında hicbirsey. Ben eczacılık öğrencisiyim sizce 80 kişinin 25inin yabancı kökenli olması normal mi üstelik bu insanlar Türk de değil yani anne babası farklı ülkelerde ve kökenli. Ben canımı disime taktım çalışırken ama eczacılık tıp gibi bölümlere bu kadar kolay alınmaması lazımdı .

 12. Merve dedi ki:

  Yani Türk olmak ve sadece lise son sınıfı yurt dışında bir üniversitede okumak mı gerekiyor? Bunu nasıl gerçekleştireceğiz acaba adım adım? Bilgisi olan var mı?

  1. Cengiz Küpeli dedi ki:

   Bizler yıllardan beri bu günü gözlerken birilerini kayırmak adına böyle bir adaletsizlik ancak bu MEB’ına yakışır.Emek ve paralar saçıyorsun birileri haksız yere önüne geçiyor.Acilen düzeltilmeli,Danıştaya dava açılmalı.

Yorum Yaz