Web sitemize hoşgeldiniz, 26 Ocak 2021

Lisede Sınıfta Kalmak Var mı?

Ortaöğretim yani lisede sınıfta kalma var mı 2018 2019 , lisede sınıfta kalmak var mı hangi durumlarda sınıfta kalınır …

Lise öğrencilerinin en merak ettiği konu lisede sınıfta kalma gibi bir uygulamanın olup olmadığıyla ilgiliydi. İlkokul ve ortaokullarda sınıfta kalma uygulamasının yeniden başladığı yönünde bir algı oluşsa da Milli Eğitim Bakanlığı yaptığı açıklamada böyle bir durumun söz konusu olmadığını belirtti. Biz de bunun üzerine liselerde sınıfta kalma uygulamasının nasıl olduğunu araştırdık ve ulaştığımız sonuçları sizlere aktarıyoruz.

lise öğrenciler ortaöğretim

Lise öğrencileri buna çok üzülecek ama maalesef lisede sınıfta kalma uygulaması devam ediyor. Her lisede dil ve anlatım dersi baraj dersidir. Dil ve anlatım dersinden geçer not alınamazsa öğrencinin diğer dersleri ne kadar iyi olursa olsun sınıf tekrarı yapmak zorunda kalabiliyor. Sınıf geçme notu ise bakanlık tarafından 2,50 olarak belirlendi. Yani yılsonu not ortalaması 2,5’in üstündeyse dil ve anlatım dersi hariç en fazla iki zayıfı olan öğrenci sınıfta kalmasa da bir sonraki sınıfa sorumlu geçiyor.

2,5 ve üzerinde ortalamanız var ve iki dersten sorumlu geçtiniz. Bu derslerin okulların dönem sonunda düzenleyeceği ortalama yükseltme ve sorumluluk sınavlarına girerek düzeltme gibi bir imkan da bulunuyor. Bu sınavlarda düşük olan not yükseltilir veya sorumlu geçilen dersten geçer not alınırsa hem not ortalaması yükseliyor, hem de o dersler üzerindeki sorumluluk kalkıyor. Dikkat edilmesi gereken noktaysa şu: Ortalama yükseltme sınavından önceki sınavlara göre daha düşük bir not alınırsa bu not, ortalamayı önceki ortalamadan daha düşük bir seviyeye çekebilir. Bu hususlara dikkat ederek çalışmanızı tavsiye eder, eğitim hayatınızda başarılar dileriz.

Ders yılı sonunda herhangi bir dersten başarılı sayılma
MADDE 56- (1) Öğrencinin, ders yılı sonunda herhangi bir dersten başarılı
sayılabilmesi için;
a) İki dönem puanının aritmetik ortalamasının en az 50 veya birinci dönem puanı ne olursa olsun ikinci dönem puanının en az 70,
b) İşletmelerde beceri eğitimi gören öğrencilerin, beceri sınavı puanı en az 50 olmak kaydıyla birinci ve ikinci dönem puanları ile beceri sınav puanının aritmetik ortalamasının en az 50 veya beceri sınav puanının 70 olması gerekir.
Doğrudan sınıf geçme
MADDE 57- (1) (Değ: 1/7/2015-29403 RG) Ders yılı sonunda her bir dersten iki
dönem puanı bulunmak kaydıyla;
a) Tüm derslerden başarılı olan,
b) Başarısız dersi/dersleri olanlardan, yılsonu başarı puanı en az 50 olan öğrenciler doğrudan sınıf geçer.
(2) (Değ: 28/10/2016-29871 RG) Birinci fıkradaki şartları taşımakla birlikte yılsonu başarı puanıyla başarılı sayılamayacak derslerden başarısız olan öğrenciler, o dersten/derslerden sorumlu geçer.
Sorumlu olarak sınıf geçme ve sorumluluğun kalkması
MADDE 58- (Değ: 1/7/2015-29403 RG) (1) Ders yılı sonunda her bir dersten iki dönem puanı bulunmak kaydıyla doğrudan sınıfını geçemeyen öğrencilerden; bir sınıfta başarısız ders sayısı en fazla 3 ders olanlar sorumlu olarak sınıflarını geçer. Ancak alt sınıflar da dâhil toplam 6 dersten fazla başarısız dersi bulunanlar sınıf tekrar eder. Nakil ve geçişler nedeniyle ortaya çıkan sorumlu dersler bu sayıya dâhil edilmez.
(2) (Değ: 28/10/2016-29871 RG) a) Sorumluluk sınavları, ders yılı içerisinde yapılan yazılı ve/veya uygulamalı sınav esaslarına göre birinci ve ikinci dönemin ilk haftası içerisinde iki alan öğretmeni, bulunmaması hâlinde biri alan öğretmeni olmak üzere iki öğretmen tarafından yapılır.
b) Sınava girecek öğrenci sayısının otuzu aşması ve/veya birden fazla salonda sınav yapılması hâlinde her sınav salonu için ayrıca bir gözcü öğretmen daha görevlendirilir.
c) Farklı sınıflardaki aynı dersin öğrenci sayısının toplamda otuzu aşmaması hâlinde bu öğrencilerin sınavları birleştirilerek tek komisyon marifetiyle de yapılabilir.
ç) Sınav tarihleri ve görevlendirilecek öğretmenler okul müdürlüğünce belirlenir. Bu sınavlar dersleri aksatmayacak şekilde hafta içerisinde yapılacak şekilde planlanır. Gerektiğinde cumartesi ve pazar günlerinde de yapılabilir.
(3) Yılsonu beceri sınavında başarısız olan öğrencilerin bu derslere ait sorumluluk sınavları, iş dosyası dikkate alınmaksızın yazılı ve/veya uygulamalı sınav şeklinde yapılır.
(4) Bir dersin sorumluluğu, o dersin sorumluluk sınavında başarılı olunması hâlinde kalkar.
(5) Sorumluluk sınavlarına itiraz edilmesi durumunda bu Yönetmeliğin 49 uncu madde hükümleri uygulanır.
(6) (Değ: 28/10/2016-29871 RG) Eğitim ve öğretim yılı başında yapılan sorumluluk sınavı sonunda tek dersten başarısızlığı bulunan son sınıf öğrencileri için aynı usulle takip eden hafta içinde bir sınav daha yapılır.

Yukarıda görüldüğü gibi lisede öğrenciler tüm derslerden not ortalaması 50 ve üzerindeyse sınıfı geçiyor. lisede kaç zayıfla kalınır sorusuna gelirsek 3  dersten fazla dersten zayıfınız varsa sınıfta kalırsınız.

Lisede Sınıfta Kalma İle İlgili Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Yeliz dedi ki:

  1.dönem ort 65 2.dönem ort 60 ve 8 dersten kalıyorum sizce gecermiyim kalırmıyım 9.sınıfım

  1. Baran dedi ki:

   Büyük ihtimalle kalıyorusun hangi liseki

 2. Ahmet dedi ki:

  Arkdşlarrr ! ! Benim 1.donem ortalamam 43 2.donem ise 44 gecermiyim ? Edebiyattan geciyorum

 3. Aliihsan dedi ki:

  İlk dönem ortalamam61 bisi bisi şuan da da 42 ve edebiyattan geçiyom sınıfı geçermiyim cevappppp please

 4. Adnan dedi ki:

  Ortalamam 48 3 zayıfım var edebiyat yok ama kalırmıyım

 5. Maviş dedi ki:

  ya benim 1. dönem edebiyat ortalamam 42idi 2. dönem ise 50 sınıfı geçerniym AÇIL CEVAPP

 6. Servet dedi ki:

  İlk dönem ortalamam 41 ikinci dönem 60 yaptım ortalamayı ama 5 dersten kalıyorum edebiyatta dahil geçermiyim

 7. delikız dedi ki:

  ya selam 9. sınıf imam hatip öğrencisiyim kuran(sorumlu ders) dersinden kaldım. sınıfta kalır mıyım?
  acil cevap

 8. Kıvanç altoprak dedi ki:

  Arkadaş lar benim anladigim şu(( 6 dersten kalırsan veya daha fazla %100 kaldın iki dönemin sonuda)) ve ((3 ders veya daha az dersten kalırsan ama edebiyat hariç her türlü geciyorsun ortalaman 50 den yukarı olmasi şartıyla )) 3 den fazla 6 dan az ise ortalama 50 den yukarı ve edebiyatta kalmadiysanda geçiyorum fakat 6 ders içinde edebiat varsa bir ileriki sınıfın sonunda yaz tatilin başı yani edebiyatta sorumluluk sinavina giriyorsun ama o sinavda kalırsan sınıfta kalırsın )) (ÖZETLE 6 DERSTEN AZ KALIRSAN VE ORTALAMAN 50 DEN YUKARI İSE GECIYORSUN ) (AMA 6 DERSİN İÇİNDE EDEBİYAT VAR İSE VE 50 DEN YUKARI İSE GELECEK YIL SORUMLULUK SINAVINA GİRİYORSUN !

 9. Sinem dedi ki:

  9. Sınıfım. İlk dönem bütün derslerimi başarı puanı 71.Ama matematik 49 ve biyoloji de 47.5du. Bu dönemde de ikisinden de yine kalırsam ve bir de tarihten kalırsam 3 ders oluyor. Ama yıl sonu başarı puanım 50nin üstünde oluyor. Bu şekilde sınıfı geçebilir miyim?

 10. Dicle dedi ki:

  İlk dönem ortalamam 54 4 zayifim vardı ikinci dönem 40 ortalamam 4 zayifim var kalır mıyım 9 sinif

 11. Mert dedi ki:

  Edebiyattan kalıyorum hocanın sözlü notu kaç vermesi gerek

 12. Azraa dedi ki:

  1. Donem hicbir dersten kalmadım ve tesekkur aldım edebiyat ort 52 . 2. Dönemde edebiyattan kalirsam sinifta kaliyomuyum?

  1. Jdjddjdj dedi ki:

   Matematik kimya ve cografyadan kalıyorum sorumlumu geciyorum normalmi geciyorum ortalamam 56

  2. Defne dedi ki:

   2 döneminin ortalaması 50 olurda edebiyattan geçersin

 13. aahsn dedi ki:

  Ortalanan 64 5 zayifim var daha sözlü notu verilmesi gecermiyim??

  1. Fırat dedi ki:

   Geçersin ama öbür sene sorumluluk sınavına girersin lise son sınıfa kadar geçemezsen liseden geçemezsin

 14. Eren dedi ki:

  1.dönem ortalamam 53 ve 5 dersten kalmışım eğer bu 5 ders sayısını 2. Dönem 4e düşürürsem ve ortlama 50 üstü olursa geçermiyim

 15. Kerem dedi ki:

  İlk dönem matematik ve fiziğim zayıftı genel ortalamam 69’du yani eğer bu dönem 5-6 dersten kalmadigim sürece ortalamam 50nin altında olsa sınıfı gecermiyim ?

 16. jony dedi ki:

  4 dersimiz 50 den düşük sınıfta kalırmıyız ama ortalama 50 den yukarı ana derslerden geçtik

 17. ali dedi ki:

  abicim 9.sınıfım ve 1.dönem 6 dersten kaldım.ve donem sonu ortalamam 55küsürlü 2.dönem donem sonu ortalamamı 45 ve üstü yapsam geçermiyim?

  1. Sevval dedi ki:

   Geçersin ben geçtim 7 zayıfla 10. Sınıftayım ortalamam 34 geliyor 2m sınavlar dam da umudum yok kesin kaldım

 18. dfsf dedi ki:

  edebiyat dahil 7 dersten kaldım ortalamam 58 geçermiyim

  1. jonyreis dedi ki:

   kardeş hocayı siksen geçemessin

  2. Volkan dedi ki:

   Benim ilk dönem ortalamam 58 di şimdi 44 geçermiyim ??

  3. Bilinmiyoo dedi ki:

   Benimde yedi zayifim var ortalamam 50 bir çok hocalara sordum geçiliyormuş sende sorumlu olarak geçersin hatta bir hocamız örnek verdi 12 zayıfı olan biri ortalama ile geçti dedi yani o 12 zayıfı olan kişi geçtiyse bizim 7 zayıfimiz var bizde geçeriz

 19. Seymen dedi ki:

  9.sinifim ilk dönem ort 65 ve mat ve edebiyattan kaldım suandada yine mat ve edebiyattan kaliyom napmam gerek?

  1. Ömer dedi ki:

   Gecersin ortalaman 50 olsun ama edebiuyat baraj ders oldugu için 10. Sınıfta bi daha sınava gireceksin 50 alırsan sorumluluk kalkıyo anlatabildim mi

   1. Anonim dedi ki:

    Matematik ten ve edebityattan kalirsak noluyo
    Ama ortalama 58

   2. Anonim dedi ki:

    Hayır baraj ders değil edebiyat git sor hocana

 20. Batuhan dedi ki:

  9.sinifta 3 ders den kaldım. 10 sinifin ilk donemi 6 derstenkaldim 2.donemi ise 3 dersten kalirsam gecer miyim ?

  1. ayşe dedi ki:

   nedenle sınıfta bir erkekle seks yabtın

 21. Batuhan dedi ki:

  22 raporlu 7 gun raporsuz sinifta kalirmiyim

  1. Kağan dedi ki:

   evet kalırsın.2 özürlüyü özürsüze attırıp 9 özürsüz yap

  2. Anonim dedi ki:

   Kalmion 30 olunca kalion toplam

 22. sema dedi ki:

  Ortalamam 52 ama 7 zayifım var geçermiyim lütfen cevap verin

  1. fatih dedi ki:

   aynı şelik benimde öyle ve edebiyattanda kalıyorum inş sınıfta kalmam

  2. Melih dedi ki:

   Çok zor geçmen Allah kolaylık versin.. Benimde biyoloji ve Edebiyat zayıf.

 23. Azra dedi ki:

  1. Dönem fizik ve matematikten kaldım ortalamam 74 sınıfta kalmamak için ne yapmalıyım 9.sınıftayım

  1. Anonim dedi ki:

   O puanı yukseltmen gerek

 24. Hatice dedi ki:

  Matematikten kaldım 10.sınıfım sınıf tekrarı yapmam gerekir mi?

  1. Nicolette dedi ki:

   Geçersin

 25. Anonim dedi ki:

  Ben im ortalama m 49.609 1dönemi geçtim mi onur belgesi aldım. Acil cevap istiyorum

 26. Ayaz dedi ki:

  Benim ortalamam 30 sınıfta kalır mıyım

  1. Anonim dedi ki:

   2.dönem 70 yapıp kaldigin dersleri 5 yapmalısın yoksa kalirsın

  2. dızcı geçiren dedi ki:

   yok yok canım geçersin kafana takma

 27. Tatiana dedi ki:

  Oğlum 9. Sınıfta ilk dönem ortalamsı 50nin üzerinde fakat edebiyatı zayıf ve artı 8 tane derdide zayıf ikinci dönem bu notlarla geçme şansı var mı?Edebiyat dersini düzeltirse yıl sonunda geçebilir mi?

  1. Dayı tasviyesi dedi ki:

   Padişahın ogili ol yine geçemez

 28. Sude dedi ki:

  9.sınıfım Benim ortalamam 42 8 dersten kaldım edebiyatta dahil 2.donem ortalamami kaç yapmam gerekir

 29. Ahmet dedi ki:

  Lise 3 3 dersten kalıyorum ort 65 sınıf geçilirmi
  1.dönem

  1. Ömer dedi ki:

   Gecersin bazı hocalar sey diyo mesela çalışman için yalan söylüyolar kalırsın vs. Gibi şeyler kanma bizide kandıranlar oldu ama yönetmeligi okuyunca anladım .d

 30. Anonim dedi ki:

  Yol sonu ortalama 50 ve üzeri ama 3 ten fazla ders zayıf geçer mi
  Teşekkürler

 31. Deniz dedi ki:

  Selamın aleyküm 10.sınıfım ortalamam 52 baraj derslerle beraber 7 dersten kaldım sınıf gecermiyim

  1. arapşükrü dedi ki:

   aleykümselam babba sen nasıl 7 dersten kalıyon ortalaman 52 zaten 10 ders var hadi onu geçtim okuma yazma biliyonmu

 32. faruk dedi ki:

  1donem ortalamam39 2donem ozele gitsem kalirmiyim

 33. faruk dedi ki:

  lise1 de 1 donem ortalamam 39 2donem ozele gitsem geçermiyim

 34. Sevda dedi ki:

  Lisede kalmaya af istiyoruz kalksın lütfen yoksa geçen ögrenci sayisi azalacak

 35. Anonim dedi ki:

  sınıfta lisede kalınmasın

 36. Serdar dedi ki:

  Devamsıslık için okul kaldın dediler hocalar okulda kadın dediler ne yapmam gerekiyor

  1. lgbt dedi ki:

   serdar yabancı değilsin serdarrr

 37. Anonim dedi ki:

  Lise 1 deyim şuan 1. dönem ve sadece birinci sınavların ortalaması girildi ve ortalamam 32 sınıfta kalırmıyım

  1. Anonim dedi ki:

   2.sınavların ortalamasını 70 yap

  2. Anonim dedi ki:

   kalmazsan ayıp edersin

  3. enes dedi ki:

   böyle giderse kalırsın

 38. Anonim dedi ki:

  Kardeşim orta okulda kaldı lisedede kalsa hakki biter mi

 39. Arda dedi ki:

  Ben kimya dersinden birinci sınavda 50 nin altında 30 un üstünde alacağımı düşünüyorum ikinci sınavda kaç almam lazım yada sadece kimya dersi yüzünden sınıfta kalırmıyım 9.sınıfım

 40. Celal dedi ki:

  Gençler okul ile ilgili bir sorununuz sormak istediğiniz olursa instadan bana ulaşabilirsiniz.
  celal_akdeniz_official

  1. kaan dedi ki:

   ben 9.sınıftayım 4 gün özürsüz , 29 gün özürlü devamsızlığım var sınıfta kalmamak için ne yapmalıyım çaresi nedir

   1. baris76 dedi ki:

    kesin kaldın reis malesef 30 günü aşanlar otomatikmen sınıfta kalınıyor geçen seneden arkadaşta o yüzden sınıfta kaldı

    1. Ahmet dedi ki:

     Benim ilk dönem ortalamam 55 6 tane zayıf var ikinci dönem 45 olsa geçermiyim

     1. Anonim dedi ki:

      Gecersin iyi ortalanan benimki 38

 41. Talha dedi ki:

  Nakil ve geçişler nedeniyle ortaya çıkan sorumlu dersler bu sayıya dâhil edilmez.
  Bu ne demek

 42. Fatih dedi ki:

  Ben dokuzda kaldım sonra dokuzu geçtim. Sonra onda kaldım lise devam edebilirmiyim

   1. Anonim dedi ki:

    eder açıktan okursun

  1. enes dedi ki:

   hayır açıköğretime geçtin

 43. Tuğçe dedi ki:

  Acaba ortaokulda sınıfta kalsak lisede öğrenciler bunu öğrenebilir mi lütfen cevaplayın

  1. Anonim dedi ki:

   Hayır Tuğçe sen söylemezsen bilmezler .

 44. anne dedi ki:

  benim çocuğum 2 yıl lisede kaldı af istiyorum

  1. Anonim dedi ki:

   Geçmeyi haketmemiş demek ki. İlim öğrenmesi daha elzem. Lütfen kalmasın demektense çocuğunuza derslerinde yardımcı olun.

 45. Halide dedi ki:

  Oglum lise 2 ci sinifta ortalamasi 46 oldugu icin sinifta kaldi bu durumda telafi sinavi varmidir lutfen cevaplarsaniz sevinirim

 46. hamza dedi ki:

  devamsızlıktan lise 1 de kalan öğrenci için de geçerli midir bu konu

 47. Yunus pak dedi ki:

  Lisede 1de kaldı tekrar yaptı geçti lise 2de tekrer kaldı bu öğrenci özel okula kayıt yapabilirmi bu öğrenci teşekkur ederim

 48. Hicret dedi ki:

  Lise 1. Sınıf im bugün tercih kodları verildi açıkta kalmışım kağıdım ulaşmamış Acaba ne yapabilirim yardımcı olur musunuz lütfen sabahtan beri ağlıyorum gözlerim şişti ağlamaktan acaba nakil alırsam lise 2 yi tekrar okuma şansım var mı

  1. DENIZ dedi ki:

   inşala olur yaa oku yinede egtimin peşini bırakma

Yorum Yaz