Lastiği Kim Buldu Lastik İcadı

Lastiğin icadı, lastik kim buldu

Lastik Ne Zaman İcat Edildi

Bulan kişi Robert Thomson isimli bir inşaat mühendisi. Thomson 10 Aralık 1845 tarihinde icat ettiği bu şeyin patentini, “Aman kapmasınlar” diyerek koştura koştura gidip aldı. Tanıtımı yapıl­dığında bu icat acayip ilgi çekti. Çünkü o dönemde kullanılan at arabalarının tekerleri sağ olsun tangır tungur sesiyle mahalleyi ayağa kaldırıyordu. Bu, istenildiği ölçüde şişirilebilen lastiklerle özlenen sessizlik sağlanıyor, millet balkonlardan “Yavaş beee!” diye bağrınmıyordu. Neyse zaman geçti ve Tomson patentini 1847 senesinde bir firmaya sat­tı. Şişme lastikleri ticarî hâle getirmeye çalışan bu firmanın ya bu işten ya da dünyadan haberi yoktu bilinmez, maliyeti öyle yüksek tuttular ki, şişme lastikler şişirilmeden ellerinde patladı.

Daha sonra o vakitler İrlanda’da veterinerlik yapan John Boyd Dunlop, bu lastikler üzerin­de daha iyisi nasıl olabilir gibisinden kafa pat­lattı. Çalışmalarını oğlunun bisikletinde deneyen Dunlop, bisikletin ilerlerken toprak üzerinde derin lastik izleri bıraktığını görünce, “Dur ben bu lastikleri suyla değil de havayla doldurayım.” dedi ve derhal patentini aldı.

Lastikler acayip tutuldu ve 1899 yılında ilk fabrikasını kurdu. Aradan bir yıl geçti ve Thomson’un Dunlop’tan önce bu şişme lastiklerin patentini aldığı duyulunca Dunlop’un patenti “Ver bakiyim sen şunu. Kandırıkçı!” diyerek elin­den alındı. Sonra aralarında ne geçti bilemi­yoruz, şişme lastikler öyle ya da böyle şişe şişe bugünlere kadar geldi.

Şişme Lastiklerin İcadı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.