Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Mayıs 2022

Kral Yolu Nedir Hangi Uygarlığa Aittir?

Aşağıda kral yolu nedir hangi uygarlığa aittir kısaca olarak ele alacağız.

Tarihin en önemli ticari yollarından biri de Kral Yolu’dur. Kral Yolu, Anadolu topraklarından başlar ve İran coğrafyasına kadar uzanarak Hint topraklarına ulaşır. Anadolu ile Ortadoğu toprakları arasında bir bağlantıdır. Bu yol uzun yıllar ticari faaliyetlerin yapıldığı bir yol olmuştur. Anadolu ile Ortadoğu medeniyetlerinin sosyal ve ticari ilişkiler geliştirmesinde etkili olmuştur.

Kral Yolu, Pers İmparatorluğu tarafından kurulmuştur. Bu yol birçok millet tarafından kullanılmıştır. Ticari bir yol olduğu için üzerinde birçok han, hamam, kervansaray gibi imar yapıları da bulunmaktadır. Kral Yolu geçtiği coğrafyanın da gelişmesini sağlamıştır. Bu bakımdan çok etkili bir yoldur. Gelişen teknoloji ve ulaşım araçları nedeniyle etkisini zamanla kaybetmiştir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. manuş dedi ki:

    sizin sayenizde ödevimi kolayca yaptım teşekkür ederım:)

  2. necati dedi ki:

    Kral yoluna turistik geziler yapılıyor biliyor musunuz ben bu geziye katılmış ve kendimi çok iyi hissetmiştim. Kral Yolu, Lidya Kralı Gigges tarafından yaptırılmıştır. Bu yol, Baharat ve İpek Yolları’nın dışında kullanılan önemli ticaret yoludur.

Yorum Yaz