KPSS Sınavı Test Çözme Teknikleri

KPSS sınavı içeriği ve soru tarzı bakımından diğer sınavlara göre daha zordur. Her ne kadar ülkemizin genel sınav sistemi olan çoktan seçmeli tarzında sorular KPSS’de de uygulansa da birçok kişi bu sınavdan geçememektedir. Bunun genel sebebi ise KPSS sınavının test özelliğinin diğer test sınavlarına göre daha farklı olmasıdır. KPSS sınavına özgü olarak test teknikleri ile daha yüksek netler çıkarmak mümkündür. KPSS test çözme tekniklerinden bazılarını söylemek gerekirse;

kpssdershane

1) KPSS sınavında uzun ve yorumlamaya yönelik çok fazla soru çıkmaktadır. Bu sorular kişiyi ciddi manada zaman kaybettirdiğinden birçok kişi sınavı tam olarak bitiremez. Ancak KPSS sınavındaki bu sorularda genellikle tek bir kısımdan öğrenebilmek mümkündür. Bu sebeple de ciddi miktarda soru çözülmeli ve uzun paragraflar içni ilginç metotlar üretilmelidir. Önce şıkları okumak, cümlenin son paragrafını okumak ve paragrafları bölümlere ayırmak bu sisteme uygun metotlardır.

2) KPSS sınavı bilgiye olduğu kadar hıza da dayalı bir sınavdır. Sınavda size ek olarak süre sağlayacak en sağlam metot ise sorulara sondan başlamaktır. KPSS sınavında birçok kişinin de dikkatini çekebileceği gibi ilk 10 soru içerisinde düşündürücü ve zaman kaybettiren sorular vardır. Kişi sondan başladığı takdirde en sonunda bu sorularla ilgileneceğinden zaman kaybetmeyecektir.

3) Test çözerken KPSS’nin sizin için hazırladığı soru düzenini kullanmayın. Öncelikli olarak en iyi yaptığınız soruları çözerek hem moral hem isteğinizi arttırın. Bu sayede diğer sorularla uğraşırken daha zinde olursunuz.

4) Sınava girmeden önce daha önce çıkan KPSS soruları üzerine değişik yöntemler üretmeye çalışın. KPSS sayısal sorularında ağırlıklı olarak çıkan sorular üzerine yeni metotlar bulun ve bu konularda pratikleşin. KPSS sınavı test çözme teknikleri ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı bizlere aşağıdan hemen yazabilirsiniz …

derszamani.net

2 yorum

  1. 1- Verilen teknikler birçok adayın işine yarayabilecek tekniklerdir. Teşekkürler.

    2- “Türkçe”den, çok soru çözmekten bahsetmişsiniz. O da güzel.
    Fakat KPSS’nin açılımı, Kamu Personeli Seçme Sınavıdır. Yani, sondaki “S” harfi Sınavı demektir zaten. “KPSS sınavı” yanlış bir ifadedir.

  2. kpss gayet tırt bir sınavdır zor yapan bir yarış sınavı olmasıdır 90 alıp atanamayan varken başka alanlarda sınava sadece adını yazıp çıkıp 0 puanla atanan da vardır. bu da işin gerçeği.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.