Web sitemize hoşgeldiniz, 30 Kasım 2020

Konferans Nedir Özellikleri Nelerdir

konferans-nedirTürk edebiyatında ve dünya edebiyatında bir çok edebi metin kaleme alınmaktadır. Bu edebi metinlerin kimisi sanat için yazılırken kimileri de okuyucuya bilgi aşılamak için yazılmaktadır. Bu eserlerden birisi açıklama yapılmak ve dinleyiciye ya da okuyucuya bilgiler sunma amacı taşıyan konferanstır.

Bilimsel ya da güncel bir konuda, söz konusu olan konunun o alanda uzman olan kişiler tarafından yapılan açıklayıcı ve öğretici konuşmalara “Konferans” adı verilmektedir.  Diğer bir tanımla; bilim, sanat, edebiyat gibi bir çok konuda söz konusu olan konu hakkında uzman olan bir kişinin bir dinleyici kitlesinin karşısında dinleyiciyi bilgilendirmek ve dinleyici kitlesine bilgi aktarmak amacı ile yaptığı konuşmaya “Konferans” denir. Konferans sırasında konuşmacının kullandığı dil ve üslup konunun içeriğine ve dinleyicinin seviyesine göre farklılık göstermektedir. Bu durumda önemli olan husus; konuşmacının konuyu ana hatlarıyla vermesi ve karmaşık, anlaşılması zor olan cümlelerden kaçınmasıdır.

Konferans bittikten sonra dinleyiciler konuşmacıya soralar sorabilir bu nedenle de konuşmacının önceden gelmesi muhtemel olan sorulara karşı hazırlıklı olması gerekmektedir. Ancak konuşmacı sorulara verdiği cevapların süresini kısa tutmalıdır.

Konferansın Özellikleri:

  • Konuşmacı önceden hazırlanır dolayısıyla da konferans hazırlıklı yapılan konuşmalardır ve genellikle akademik çevrelerde yapılır.
  • Konferansın temle amacı; herhangi bir konu hakkındaki bilgileri ve düşünceleri dinleyicilere aktararak onları bilgilendirmektir.
  • Konferansta asla dinleyici kitlesini herhangi bir hedefe yönlendirme amacı güdülmemektedir.
  • Konferans veren uzman kişi hitabet yeteneğinin yanı sıra bilgisini ve düşüncelerini ortaya koyarak bu yönlerini geliştirmelidir.
  • Akademik hitabet türü olan ve bilim toplantılarında söylenen söylevler de birer konferans örneğidir.

Konferans Nedir Özellikleri Hakkındaki Sorularınızı ve Görüşlerinizi Yorum Alanından Hemen Bize Yazabilirsiniz. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz