Web sitemize hoşgeldiniz, 17 Ocak 2021

Komşu Komşunun Külüne Muhtaçtır Anlamı

Komşu komşunun külüne muhtaçtır hikayesi hakkında bilgi kısaca, Komşu komşunun külüne muhtaçtır anlamı

Hayatımızı yönlendirmemiz ve atalarımızın tecrübelerinden faydalanmamız için paha biçilmez bir sözdür aslında. Bu atasözüyle insanların birbirine, özellikle de komşu diyebileceği yakınındaki kişilere ihtiyacının olabileceği anlatılmak istenmiştir. Türkler arasında misafirperverlik, birlik beraberlik ve komşuluk gibi duygular çok gelişmiştir. Bu yüzden de eskiden beri hep komşularından yardım almış, bir şey lazım olduğunda ilk olarak komşularının kapılarını çalmışlardır.

Çağımızın getirdiği büyük şehirler ve büyük apartmanlar nedeni ile komşuluk ilişkileri eskiye göre bir nebze zayıflamıştır. Şehirler kalabalıklaştıkça insanlar birbirini göremez ve belki de tanımaya fırsat bulamaz olmuştur. Oysa eski insanlarda, özellikle de kırsal yerleşim yerlerinde büyük bir komşuluk duygusu vardı. Evde eksik olan bir şey olduğunda komşudan gidilip bir miktar alınırdı. Komşuların da bir isteği olduğunda çekinmeden gelip sizden isteyebilirlerdi. Bu istek kimi zaman bir fincan tuz, şeker, kahve ya da bir ekmek olabilirdi. Ayrıca komşular arasında yardımlaşmalar da olurdu. Bir komşu yaptığı yemekten komşusuna da bir kap ayırırdı. İnsanlar bu şekilde hep beraber mutlu yaşarlardı.

Özellikle 1980 yılı ile başlayan fakirlik döneminde insanlar komşuları ile ayakta kalmış ve yardımlaşmalar sayesinde rahatlıkla fakirliğin altından kalkabilmişlerdi. Bugün büyük şehirlerde ise bu duruma çok fazla rastlanmamakta, insanlar günlük koşuşturmacaları içinde komşularını tanıma fırsatı bulamayacak duruma gelmektedirler.

Toplumun birlik beraberliği ve kültürümüzün devamı için komşuluk ilişkilerimiz çok önemlidir. Bu nedenle ne şartta olunursa olunsun insanlar komşularını tanımalı ve bu geleneği devam ettirmelidir. Başımız sıkıştığında bir şey isteyebileceğimiz bir komşumuzun olması her zaman için çok güzel bir şeydir.

Yabancı ülkelerde ise komşuluk ilişkileri bu kadar gelişmiş olmamakla birlikte bir saygı çerçevesinden de çıkmamaktadırlar. Yani komşular ile ülkemizdeki kadar yakın olunmasa da birbirlerine insan olarak sevip saymaktadırlar. Ancak tabi ki bizde olduğu gibi aile gezmeleri gibi komşularla sıklıkla birlikte olma gibi bir durum yabancı ülkelerde pek söz konusu değildir.

Komşu Komşunun Külüne Muhtaçtır Anlamı Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz