Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Kompozisyon Nedir Kısaca Nasıl Yazılır - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 07 Ağustos 2022

Kompozisyon Nedir Kısaca Nasıl Yazılır

Bu sayfamızda kompozisyon nedir kısaca hakkında bilgi vererek kompozisyon nasıl yazılır sorusunu cevaplandırmaya çalışacağız.

Bir konunun dağınık unsurlarını belirli bir düzene sokmaya kompozisyon adı verilmektedir. Kompoizsyon kelimesi sadece edebiyatta değil çok geniş bir alanda kullanılmaktadır. Müzik, dekorasyon, mimarı, resim gibi alanlar bunlardan bazılarıdır. Bu sanat dallarında kompozisyon hayalde canlandırılan şeylerin ifadesinde kullanılan düzenli yol olarak karşımıza çıkmaktadır.

Edebiyat alanındaki kompozisyon ise duygu, düşünce ve hayallerin düzenli, açık ve anlaşılır bir biçimde sözlü veya yazılı olarak ifade edilmesidir. Kompozisyonda kelimeden cümleye, cümleden paragrafa, paragraftan yazı veya konuşmanın bütününe kadar bir düzen bulunmaktadır. Bu düzen yazının hem güzel hem de kolay anlaşılır olmasını sağlamaktadır. Bu açıdan bakıldığında kompozisyona düzenli yazma ve konuşma sanatı diyebilmek mümkündür. Kompozisyonun temel malzemesi dil, konusu ise hayata dair olan her şeydir.

Her kompozisyon giriş, gelişme ve sonuç bölümlerinden oluşmaktadır. Bu üç bölümde de ana fikirden uzaklaşmamaya özen göstermek gerekmektedir.

Kompozisyon Nasıl Yazılır Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Anonim dedi ki:

    Güzel ve kısa olmuş.Harika☺

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781