Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Kıta Yamacı Nedir - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 12 Ağustos 2022

Kıta Yamacı Nedir

Kıta Yamacı Nedir

Kıta yamacı, kıta şevi olarak da bilinir, kıta sahanlığından sonra başlayan sarp ve dik eğimli deniz tabanı. Dünyadaki kıta yamaçlarının toplam uzunluğu 300.000 km’yi bulur. Ortalama 4°’lik bir eğimle inen kıta yamaçları çoğunlukla 100-200 m arasın­daki derinliklerden 3.200 m’lik derinliklere kadar uzanır.

Kıta yamaçlarının eğimi, büyük ırmakların bulunmadığı durgun kıyılarda az, dar kıta sahanlıklarının ve genç sıradağların bulun­duğu kıyılarda ise büyüktür. Büyük Okya­nustaki kıta yamaçları, Atlas Okyanusundakilere oranla daha dik eğimlidir. Hint Okyanusundaki yamaçlar ise en düz olanla­rıdır. Kıta yamaçlarının yarısına yakını de­rin deniz çukurlarına ya da sığ çöküntülere doğru iner, geri kalanların çoğu ise tortul yelpazelerine ya da kıta basamaklarına açılır. Kıta kabuğundan okyanus kabuğuna, genellikle kıta yamacından sonra geçilir.

Kıta yamaçlarında çok sayıda denizaltı kanyonu ve tepesi yer alır. ABD’nin güney­doğu açıklarındaki Blake Platosu ile California’nın güneyindeki kıta sınır sahası, kıta sahanlıklarından orta derinlikteki platolarla ayrılan kıta yamacı örnekleridir. Dağlık kıyılar ve dar sahanlıklar çoğunlukla kaya­lıktır. Kıta sahanlıkları ise genellikle çamur tortul katmanlarla kaplıdır; kum ya da çakıl tortullara daha az rastlanır. Kıta Yamacı Ne Demek Bilgisini aktardık.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781