Kent Yönetim Merkezi

Kent yönetim merkezi nedir

Kent yönetim merkezi, bir kentteki yerel yönetim yapılarının topluca yer aldığı böl­gedir. Genellikle iş merkezlerinin bulunduğu semtin yakınındadır. Küçük kentlerde yönetim merkeziyle kültür merkezi bir arada bulunabilir. Kent yönetim merkezinin te­meli Eski Yunanistan’daki akropolis kavra­mıyla Romalıların forumuna dayanır. Bele­diye hizmetlerinin etkinlik alanı ve personel sayısı arttıkça, bunları merkezlere yerleştir­me ve kentleri de onların çevresinde düzen­leme düşüncesi yaygınlık kazanmıştır.

Kent yönetim merkezi, nüfusun en yoğun olduğu yerde, kentin coğrafi ya da iş merkezinde kurulabilir. Gereksinmelerin en iyi biçimde karşılanması açısından polis, itfaiye ve sosyal yardım gibi belediye hiz­metleri veren kurumlar kentin yakınında olmalıdır. Buna karşılık bu hizmetlerin yönetim birimleri genellikle kent yönetim merkezindedir.

Hizmet verilen kentin büyüklüğü, gerek­sinme duyulan belediye hizmetlerinin sayısı­nı, bu da oluşturulacak merkezin boyutları­nı belirler. Küçük bir kent yönetim merke­zinde belediye, polis, itfaiye ve sosyal yardım birimleri, yönetim bölümü, mahke­me, postane ve kütüphane vardır. Büyük bir kentte ise ayrıca kamu hizmet büroları­na, halk sağlığı bölümlerine, eyalet ve devlet yönetiminin yürütüleceği yapılara gereksinim olacaktır. Böyle bir kentin pla­nında park alanına da yer vermek gerekir.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.