Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Mayıs 2021

Kaymakamın Görevleri

kaymakamlikÜlkemizde yönetimin daha kolay bir şekilde ilerleyebilmesi, kanun ve yasaların daha kolay uygulanabilmesi için yönetim birimlerine ayrılmıştır fakat bu yönetim birimleri temelde merkeze yani devlete bağlıdır. Bu bağlamda her ilde, ilçede ve köyde yönetimden sorumlu olan görevliler vardır. Bu görevlilerden birisi de kaymakamdır.

Kaymakam; bir ilçenin yönetimden sorumlu olan kişidir ve aynı zamanda devletle iş birliği içinde çalışan kamu çalışanıdır.

Kaymakamın Görevleri:

  • Devletin koymuş olduğu kanun ve yasaların görev yaptığı ilçede uygulanması için çalışmalarını sürdürür.
  • İlde en üst kişi validir. Kaymakam ise valinin bir altında çalışan kamu görevlisidir. Bu nedenle de kaymakam aynı zamanda validen gelen emirleri de yerine getirmek ve bu emirleri uygulamak ile sorumludur.
  • Kaymakam, görev yaptığı ilçede bulunan kamu kurum ve kuruluşlarının düzenli ve sistemli bir şekilde çalışmasını sağlar.
  • Halktan gelen dilek ve şikayetleri bir üst makamlara yani valiye iletmekle görevlidir.
  • Ayrıca kaymakam, görevli olduğu ilçede özel günlerde ve bayramlarda düzenlenen törenlerde devleti temsil ederek başkanlık yapar.

İçişleri Bakanlığına bağlı olarak çalışan kaymakam, kaymakamlık binasında görev yapmaktır. Kaymakamlar da tıpkı diğer devlet memurları gibi düzenli çalışma saatleri içinde çalışır. Çalışma saatleri içinde kaymakam; valilerle, kamu çalışanları ile ve diğer üst düzey askeri yöneticiler ile sürekli etkileşim halinde olur. Zaman zaman diğer il ve ilçelere seyahat edebilir. Ayrıca kaymakam, bir ilçede belirli bir süre görev yaptıktan sonra başka bir ilçeye atanmaktadır.

Kaymakamın Görevleri Kısaca Bahsettiğimiz Yazımız Hakkındaki Görüşlerinizi Yorum Kısmından Hemen Bizimle Paylaşın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz