Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü Nedir Tanıtımı

 

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Karşılaştırmalı Edebiyat bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü Tanıtımı:

Karşılaştırmalı edebiyat bölümü, nihai olarak, geniş kapsamlı bir “Batı” edebiyat ve kültürü (plastik sanatlar ve müzik de dahil olmak üzere) öğrenimi vermek üzere kurulmuştur. Bu bakımdan, amaçları ve programı, “karşılaştırmalı edebiyat” teriminin genellikle anlattığı, “iki edebiyat”ın karşılaştırmasından daha geniştir. Bu arada, dört yıllık öğrenim boyunca, Türk edebiyatında da yeterli aşinalık sağlanacaktır. Son sınıf, daha çok çağdaş dünyanın yakından tanınması için gerekli çalışmalarla geçecek, dolayısıyla bu aşamada, “Batı” sınırlarını bir ölçüde aşılarak, günümüzün dünya çarpında ürünleri incelenecektir. Mezun olunca, seçmeli derslerde, bu bölümü bitirdikten sonra edebiyatçı, yazar, eleştirmen, sanat tarihçisi veya çevirmen olarak çalışmak isteyenlere bu alanlarda yeterli donanımı sağlayacak bilgiler verilecek, pratik çalışmalar yapılacaktır. Karşılaştırmalı Edebiyat programının amacı plastik sanatları ve müziği de içine alan geniş kapsamlı bir Batı Edebiyatı ve Kültürü yanında Türk ve dünya edebiyatını tanıyan elemanlar yetiştirmek ve araştırma yapmaktır.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Karşılamalı Edebiyat programında metin analizi, batı kültür tarihi, mitoloji, roman gelişimi, tiyatronun gelişimi, sanata giriş, batı edebiyatında kahraman tipleri, pratik eleştiri, eleştiri kuramları, Türk edebiyatı, çağdaş düşünce akımları ve çeviri gibi dersler verilir.

Gereken Nitelikler: Karşılaştırmalı Edebiyat programında okumak isteyenlerin üstün bir sözel yeteneğe sahip, okumayı seven, edebiyata ve sanata ilgi duyan, okudukları üzerinde düşünüp tartışmaktan hoşlanan kimseler olmaları gerekir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Karşılaştırma Edebiyat programını tamamlayanlara “Lisans Diploması” verilir. Meslek elemanlarının yapacağı belli başlı işler ve üstlenecekleri sorumluluklar seçecekleri alanlara göre değişecektir. Fakat, bu alanların hangisinde çalışırlarsa çalışsınlar yazılı metinler üretmek, metinler üzerinde çalışmak işlerinin önemli bir parçası olacaktır.

Çalışma Alanları: Mezunlar edebiyatçı, yazar,eleştirmen veya çevirmen olarak çalışabilecekleri gibi programın disiplinler arası içeriğinden dolayı sanat ve basın dünyasında da iş bulma imkanına sahiptirler.

Karşılaştırmalı Edebiyat Nedir, Karşılaştırmalı Edebiyat Ne İş Yapar, Karşılaştırmalı Edebiyat Maaşları, Karşılaştırmalı Edebiyat İş İmkanları, Karşılaştırmalı Edebiyat İş Çalışma Alanları, Karşılaştırmalı Edebiyat Mesleği Hakkında Bilgiler, Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümünün Geleceği, Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü Tercih Edilir mi, Karşılaştırmalı Edebiyat Tanıtımı, Karşılaştırmalı Edebiyat Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Karşılaştırmalı Edebiyat Mezunları Ne İş Yaparlar , Karşılaştırmalı Edebiyat Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Karşılaştırmalı Edebiyat İş Bulma Durumu

> Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

13 yorum

  1. Aklı olan bu bölüme gelmesin vaad edilen hiçbir şey yerine getirilmiyor mezun olunca hiçbir şey olamıyorsunuz çevirmen olmak öğretmen olmak falan hepsi hikaye

    • Ben 9 eylül de okuyorum eğitmen kadrosunu araştırısan eğer ne kadar harika olduklarını görebilirsin evet mezun olduğumuzda bir çok bölüme karşın iş bulma imkanımız çok değil fakat bu bölümde eğer kendini gerçekten geliştirip dil de öğrenirsen heö sevdiğin hem de iyi kazançlı bir iş sahibi olabilirsin

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.