Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Ekim 2021

Kimya Bölümü Nedir Tanıtımı

 

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Kimya bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Kimya Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Kimya Bölümü Tanıtımı:

Maddelerin kimyasal nitelikleri, atom yapıları ve bunların ne şekilde değiştirilmebileceği konusunda çalışmlalar yaparak bu yolla yeni maddelerin üretimde kullanılması gibi alanlarda eğitim ve araştırma yapılır. Hastanelerde, MKEK, MTAE, TSE gibi kamu kuruluşlarında, ilaç ve gübre endüstrisinde görev alınabileceği gibi öğretmenlik formasyonu alındığında liselerde öğretmenlik de yapılabilirler. Kimya programının amacı, kimya endüstirisinde, kimya mühendisleri ve kimyagerlerle işçiler arasında köprü görevi yapacak ara insangücünü yetiştirmektir. Kimya teknikeri, tüm kimyasal üretim tesislerinde, sağlık merkezlerinde, çevre ve halk sağlığı araştırma ve geliştirme laboratuvarlarında görev alabilir.

Programın Amacı: Kimya programının amacı, kimya endüstrisinde, kimya mühendisleri ve kimyagerlerle işçiler arasında köprü görevi yapacak ara insangücünü yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Bu programda, matematik, kimyanın temelleri, kimya teknolojisine giriş, kimyasal işlemler, teknik resim, teknik proje, ölçü aletleri, istihdam projeleri gibi dersler okutulur ve uygulamalar yaptırılır.

Gereken Nitelikler: Kimya programında başarılı olabilmek için, matematik ve kimyaya ilgili ve bu alanda başarılı, dikkatli, sorumlu, alet ve makinelerle çalışmaktan hoşlanan, renkler arasındaki ince farkları ayırdedebilen bir kimse olmak gereklidir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Kimya programını bitirenlere “Kimya Teknikeri” ünvanı verilir. Kimya teknikeri, kimyasal madde üreten fabrika ve atölyelerde, alet ve makineleri çalıştırma, ürünlerin kalitesini kontrol etme gibi görevlerin yürütülmesinde mühendis ile laborant ve işçi arasında köprü işlevi görür.

Çalışma Alanları: Kimya teknikeri, tüm kimyasal üretim tesislerinde, sağlık merkezlerinde, çevre ve halk sağlığı araştırma ve geliştirme laboratuvarlarında görev alırlar.

Kimya Nedir, Kimya Ne İş Yapar, Kimya Maaşları, Kimya İş İmkanları, Kimya İş Çalışma Alanları, Kimya Mesleği Hakkında Bilgiler, Kimya Bölümünün Geleceği, Kimya Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Kimya Bölümü Tercih Edilir mi, Kimya Tanıtımı, Kimya Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Kimya Mezunları Ne İş Yaparlar , Kimya Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Kimya İş Bulma Durumu

> Kimya Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Huseyin dedi ki:

  Okulun verecegi puan 50-100 bizim burda ama senin bitirdiğin lise kac paun verir bilmem ama soylede var spor aktiven felan varsa ordan da veriyorlar mesla ben turhal spor u17 katogorisindeyim şu an 3 senedir oynuyorum hocamoz veriyo dedi 😊.

 2. Yusuf Kayıkçı dedi ki:

  Acaba 9. 10. 11. ve 12. sınıfta kaç almamız gerekir ortalamalırımız

 3. kimya dedi ki:

  merhaba, ben bu sene 9. sinifa gececegim. Kimya okumak istiyorum. sizce devam etmelimiyim. yoksa hic baslamamisken kararimi degistireyimmi.

  1. 9. sınıf ogrencisi dedi ki:

   yooo bana gore aslında sımdı okudum kımya meslegı guzel bişeymiş bence oku

  2. Shama faisal hashmi dedi ki:

   Evet istiyorum bende

 4. Mehmet emin dedi ki:

  Kimya bolumu bana geliyor da ogretmenlik siniri kac Bindi.

 5. Halime dedi ki:

  Kimya öğretmeni olmak istiyorum fakat kimya bölümünü okumam mi gerekiyor dierek yoksa öğretmenlik mi okumak gerekiyor

 6. kral dedi ki:

  benim gibi kimyacı türkiyede görükmedi

 7. esea dedi ki:

  kımya bolumunu okumayın ıs yok

  1. Anonim dedi ki:

   ben bir sektörde çalışırken başka bir sektörden de iş teklifi geldi,yani işi beklersen hiçbir iş gelmez sen çaba göstereceksin

 8. ECE dedi ki:

  Kimya Maaşları, Kimya İş İmkanları, Kimya İş Çalışma Alanları, Kimya Mesleği Hakkında Bilgiler, Kimya Bölümünün Geleceği, Kimya Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Kimya Bölümü Tercih Edilir mi, Kimya Tanıtımı, Kimya Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Kimya Mezunları Ne İş Yaparlar , Kimya Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Kimya İş Bulma Durumu

 9. Gülben dedi ki:

  Merhaba ben 10.sinifa geçtim teknik kimya bölümnü kazandim sizce devam edeyimmi yoksa muhasebeye flnmi geçiş yapayim bilgilendirir misiniz lütfen

  1. maykıl dedi ki:

   iyi 62 çekersiniz sabunla bence git git

   1. Huseyin dedi ki:

    Bence kimya ya git derim ben kimya bölümünü okuyorum guzel bi meslek edinirsin kardeşim muhasabeye gidiyo memnun deyil .

 10. zeynep kılıç dedi ki:

  kimaya bölümü olan bir okul isimi bilen varsa söylesin gaziantepte

  1. MelikeMelike dedi ki:

   Lise mi?

   1. Aleyna dedi ki:

    Özel OSB ANADOLU TEKNİK LİSESİ

 11. meraklı dedi ki:

  9.sınıfım kimya bölümüne gitmeyi düşünüyorum

 12. mustafa dedi ki:

  ben kimya bölümü 11. sınıf ögrencisiyim bu güne kadar hiç bir deney yapmadık hiçbirsey bilmiyoruz(kimyacılarolarak) allah bilir ileride ne yapcaz .size tavsiyem sakın ama sakın kimya okumayın sonra görürsünüz ebenizi:D

  1. Sude dedi ki:

   Şahsen ben 10. sınıf kimya öğrencisiyim yapmadığımız deney kalmadı ? Kimya çok sevdiğim bölümdür , kimseyi soğutmaya hakkınızda yok bence. Gelin kimyaya sevmezseniz değiştirirsiniz bölümünüzü bu kadar ?

  2. zeliha dedi ki:

   mustafa bende kimya bölümünde okuyorum 11.sınıfım seneye 12.sınıfa geçiçem ve bizim dersler deneyle geçiyor bence senin okuduğun lise iyi değilmiş ben İstanbul da ayazağ Mehmet Rıfat evyAP lisesine gidiyorum ve kimya bölümünü seçin gidiçeksenizde okulu araştırın

  3. Huseyin dedi ki:

   Şimdi kardesim kimya guzel bi bölüm birincisi
   İkincisi is imkani cok
   Ucuncusu senin agzin felan yokmu hocsya neden sormuyon deney vb yapmiyok diye?

 13. selin dedi ki:

  Bn lise 4 deyim universte bolumlerini yani kimya alanindaki bolumleri yada puanlarini bilmiorm

  1. Huseyin dedi ki:

   Eger guzel yer olmasini istiyosan benim düşüncem izmir de var taban puanı 250-300 arasi deyisiyo ben oraya gidecem ondan .

 14. kübra dedi ki:

  mesela ben kimya bölümü ni bitirdim hacettebe kimya bölümünde okulyacam bana ek puan ne kadar qelir

 15. fırattt dedi ki:

  kimyanın çalışma alanları nelerdir

 16. pişman dedi ki:

  Arkadaşlar sakın ama sakın kimya bölümünü okuma gafletinde bulunmayın bu ytü kimya bölümü mevzunu olarak söylüyorum yoksa çok işsiz gezersiniz yada üç kuruşa çalışırsınız.Gidin anadoluda mühendislik veya mimarlık okuyun

 17. admin dedi ki:

  derin ve alihan, ben fen ed. fak. kimya mezunuyum. ve benim gibi bir çok mezun var, dolayısıyla çoğu boşta. ayrıca derslerde kolay değil. kimyager ve kimya mühendisliği farklı bölümler ama bunu bilmeyen işletmeler kimyager alacaklarına kimya mühendisi alıyorlar ne yazıkki.
  derincim hastanelerde çalışabilirsin ve kpssye girip memur olarakta atanabilirsin. lakin mezun sayısı çok olunca okyanusta bir su damlası gibisin haberin olsun.

  1. emir bakki dedi ki:

   ben kimya bolümü nokudum ve cok memnum süan hastanede labratuvar hemşiresi olarak çalişiyorum tercih edin bu blümü evet haklısın admin atnacaksın ama sen yuksek alırsan ve hastanede acık olursa cok rahat giriyorsunuz

 18. derin dedi ki:

  11.sınıftayım kimya meslek lisesinde kimya teknolojisi okuyorum. liseden mezun olunca kimya teknikeri unvanınımı alıcam? ve hastanelerde çalışabilicekmiyim? cevaplarsınız sevinirim…

  1. nimet dedi ki:

   Merhaba bende kimya meslek lisesi mezunuyum 15 yıldır özel sektörde çalışıyorum ama çok zor şartlarda çalıştım. Kısacası bu bölümü okuduğuma her gün üzüldüm.Mümkünse üniversitede bu bölümü değiştirmeni öneririm. Türiye de bu bölüm için çalışma şartlarının oluşmadığını gördüm.Keşke imkanım olsa o günlerim geri gelsede başka bir bülüm okusaydım, diyorum.

 19. alihan dedi ki:

  merhaba ben lise 3 sınıfında kımya bolumunu okuyorum kımya muhendıslıgıne bı turlu alısamadım hocalrdan mı yoksa derslerdenmı bılmıyorum ama lısedekı gıbımı unuversıtedeki dersler ? lısedekı gıbı zormu yanı bı bılıglendırsenız sevınırım vede puanları kactır ? metok yonu ıle

  1. Huseyin dedi ki:

   Simdi kardesim soyle bak gittigin yere ayak uydurmak sana kalmış önüne baktiginda ben bu mesleği yaprim diyosan dur bölümünde derim üniversiteye gelince o gidecegin yere bagli unuversite sınavına girip aldigin puan seni belirler yukardaki dediklerimi de icsrisinde izmir guzel yer bence tavsiye ederim 🌹.

Yorum Yaz