Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Ekim 2021

Kimya Mühendisliği Bölümü Nedir Tanıtımı

 

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Kimya Mühendisliği bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Kimya Mühendisliği Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Kimya Mühendisliği Bölümü Tanıtımı:

Bölümde kimya biliminin sağladığı bulguların endüstriye uygulanması, kimyasal üretim yapacak tesislerin tasarımı, kimyasal maddelerin işlenmesinden ürünlerin pazarlanmasına kadar geçen süreçlerin değerlendirilmesi, denetim ve geliştirme çalışmalarının yapılması gibi konularda eğitim ve araştırma yapılır. Tekstil, plastik, ilaç, deterjan, boya vs. Fabrikalarında işletme, plen-proje ve kontrol ünitelerinde çalışılabilir. Mezunlar, kimya mühendisliğinin çok geniş uygulama alanlarını kapsayan fabrika ve işletmelerin, işletme, plan-proje ve kontrol ünitelerinde çalışmaktadırlar.Ancak kimya mühendisliği alanında işsizlik, diğer mühendislik alanlarında olduğundan daha fazladır. Bunun nedeni yetiştirilen kimya mühendisi sayısının ihtiyaçtan fazla oluşu ve ülkemizde kimya endüstrisinin, dışarıdan aktarılan ve genellikle ileri bir düzeyi yansıtan bir endüstri oluşudur.

Programın Amacı: Kimya mühendisliği programı, kimya biliminin sağladığı bulguların endüstriye uygulanması; kimyasal üretim yapacak tesislerin tasarımı; yapımının amaca uygunluk açısından denetlenmesi; kimyasal maddelerin işlenmesinden ürünlerin pazarlanmasına kadar geçen süreçte değerlendirme, denetim ve geliştirme çalışmalarının yapılması gibi konularda kuramsal ve uygulamalı eğitim vermekte ve araştırma yapmaktadır. Kimya mühendisliği bölümleri modern kimya mühendisliğinin temellerini öğretmenin yanı sıra endüstri ve örgütleme problemlerine ilişkin gerek teknik gerekse teknik olmayan bilgilerin eğitimini de üstlenmiştir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Kimya mühendisliği bölümlerinde eğitim süresi 4 yıldır. Birinci ve ikinci sınıfta verilen temel mühendislik bilgilerinden sonra, öncelikle öğrenciye kimya mühendisliği bilimi öğretilmektedir. Daha sonra bu temel bilgilere dayanarak endüstriyel işlemlerde kullanılan araçların tasarımı incelenir ve tasarım bilgilerinin işlem kontrolü ve ekonomi bilgileri ile sentezi yapılarak endüstriyel tesisler projelendirilir. Kimya mühendisliği bölümlerinde ayrıca öğrencilere kimya sanayini tanıtmak, pratik bilgiler ve beceri kazandırmak amacıyla kimya sanayi kuruluşlarında işletme stajı yaptırılmaktadır.

Gereken Nitelikler: Kimya mühendisliği alanında çalışmak isteyen bir kimsenin, normalin üstünde bir genel akademik yeteneğe sahip, matematik, fizik ve özellikle kimya ve ekonomi konularına ilgili, bilimsel merakı olan, sabırlı ve insanlarla olumlu ilişkiler kurabilen bir kimse olması gerekir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Kimya mühendisliği bölümlerinden mezun olanlar “Kimya Mühendisi” ünvanı almaktadırlar. Kimya mühendisi çalıştığı kurumda mühendislik faaliyetlerinin her çeşidi ile ilgilidir. Kimyasal üretim yapacak fabrika ve araçları planlar, desenini hazırlar, kurar (kurucu mühendislik), bol ve ucuz üretim elde etmek için uygun yöntemler seçer, üretimi denetler (üretici mühendislik), kimyasal maddeler ve üretimler üzerinde araştırmalar yapar (araştırıcı mühendislik). Yapma kauçuk, plastik, antibiyotikler, deterjan vb. kimya mühendislerinin uğraştığı ürünlerdir.

Çalışma Alanları: Teknoloji karşısında kimya mühendisleri edilgen bir duruma düşmekte, üretim sürecinin dışında kalmaktadır. İş alanlarının artması kimya sektöründeki gelişmeye bağlı kalmaktadır.

Kimya Mühendisliği Nedir, Kimya Mühendisliği Ne İş Yapar, Kimya Mühendisliği Maaşları, Kimya Mühendisliği İş İmkanları, Kimya Mühendisliği İş Çalışma Alanları, Kimya Mühendisliği Mesleği Hakkında Bilgiler, Kimya Mühendisliği Bölümünün Geleceği, Kimya Mühendisliği Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Kimya Mühendisliği Bölümü Tercih Edilir mi, Kimya Mühendisliği Tanıtımı, Kimya Mühendisliği Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Kimya Mühendisliği Mezunları Ne İş Yaparlar , Kimya Mühendisliği Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Kimya Mühendisliği İş Bulma Durumu

> Kimya Mühendisliği Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. NON CFC dedi ki:

  Zor ama çok güzel ve bir o kadar da eğlenceli bir bölüm yani size tavsiye ediyorum.Eğer ilginiz varsa tabii

 2. hakan dedi ki:

  anadolu meslek lisesi kimya bölümü mezunu ve okul 1. siyim,kimya mühendisliği düşünüyorum İTÜ veya Yıldız teknik.Sağlam bi üniversiteden mezun olursam işsiz kalma sorunum olur mu?

 3. ıtır dedi ki:

  yazı basit ama iyi

 4. ömer dedi ki:

  hangi mesleği seçiceğimi bilmiyorum ama kimya bölümünü seviyorum

  1. Barış dedi ki:

   Ben de çok seviyorum.

Yorum Yaz