Kapitülasyonların Veriliş Nedenleri Gelişimi ve Sonuçları

slide_49

slide_49Türk Devleti sınırları içinde yabancı ticaret adamlarının ticaret faaliyetlerini yapabilmeleri için diğer ülkelere verilen ekonomik ayrıcalıklar aya da ekonomik imtiyazlara “Kapitülasyon” adı verilmektedir. Osmanlı Devletinin diğer Avrupalı Devletlere kapitülasyonlar yani ticari ayrıcalıklar vermesinin altında bir çok neden yatmaktadır.

Osmanlı Devleti kapitülasyonları ekonomik açıdan güçlü bir devlet iken Avrupalı devletlere ticari ayrıcalıklar yani kapitülasyonlar vermiştir. Osmanlı Devletinin diğer devletlere kapitülasyon vermesinin temel amacı; diğer devletler ile yakınlık kurmak ve olumlu ilişkiler içinde bulunmaktı. Ancak Osmanlı Devleti gerileme dönemine girmesiyle, coğrafi keşiflerin yaşandıktan sonra Osmanlı Devletinin stratejik konumunun önemini yitirmesi ile birlikte kapitülasyonlar da önemini kaybetmiştir ve kapitülasyonlar bir nevi ülke ekonomisine yatırımcı çekebilmek için verilen ticari ayrıcalıklar haline gelmiştir.

Osmanlı Devleti gerileme ve çöküş dönemlerine girdiğinde ise iyi ilişkiler kurmak amacıyla Avrupalı devletlere verilen kapitülasyonlar Osmanlı Devletinin ekonomisini zor duruma sokmuştur ve böylece Osmanlı Devletini çaresiz bırakmaya başlamıştır. Çünkü kapitülasyonlar nedeniyle yerli ticaret azalmıştır bununla birlikte rekabetin sona ermesiyle birlikte kapitülasyonlar devlet ekonomisine zarar veren bir antlaşma haline gelmiştir.

Kapitülasyonların Veriliş Nedenleri Hakkındaki Yorum ve Sorularınızı Hemen Bize Yazın. 

1 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.