Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Kan Hücreleri Yapımı - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 11 Ağustos 2022

Kan Hücreleri Yapımı

Kan Hücreleri Yapımı Hakkında Bilgi

Kan hücreleri yapımı, kandaki hücrelerin gerektikçe yenilenmesini sağlayan kesintisiz süreç. Kan hücreleri, alyuvarlar (eritrosit), akyuvarlar (lökosit) ve trombositler olmak üzere üçe ayrılır. Akyuvarlann da granülosit, lenfosit ve monosit olarak üç türü vardır.

Kan hücreleri, kan yapıcı özel organlarda, özellikle kemik iliğinde yapılır. Erişkinde, kemik iliğinde alyuvarlar ile trombositlerin tümü, akyuvarların ise yüzde 60-70’i (granülositler) yapılır. Lenf dokusu (özellikle timus, dalak ve lenf düğümleri) akyuvarların yüzde 20-30’unu oluşturan lenfositleri, da­lak, karaciğer ve lenf düğümlerindeki retiküloendotelyal dokular ise akyuvarların yüzde 4-8’ini oluşturan monositleri yapar. Gerçek anlamda hücre sayılmayan trombo­sitler, kemik iliğindeki dev hücrelerin sitoplazma parçacıklarından oluşur.

İnsan embriyonunda ilk kan vitellus kese­sinde oluşur. Daha sonra karaciğer alyuvar yapan en önemli organ olursa da kısa zamanda yerini erişkinlerde hem alyuvarla­ra hem granülositlerin tek kaynağı olan kemik iliğine bırakır. Alyuvar ve akyuvar­lar, ilkel kök hücrelerinin bir dizi karmaşık, kademeli ve birbirini izleyen dönüşümler­den geçmesiyle oluşur. Kök hücrelerinden türeyen öncül hücreler, belirli bir kan hücresini oluşturma yeteneğini kazanır. Normal olarak erişkinde kemik iliğinde, haftada yaklaşık yanm litre kandaki kadar alyuvar yapılır. Vücuttaki alyuvarların yak­laşık yüzde biri her gün yenilenir; böylece alyuvar yapımı ve yıpranıp yaşlanan alyu­varların dolaşımdan çekilmesi arasındaki denge korunmuş olur. Alyuvarlann yapılma hızı her bireyde farklıysa da normal olarak günde ortalama 200 milyar alyuvar, 10 milyar akyuvar ve 400 milyar trombosit yapılır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781