Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Şubat 2021

Kan Hücreleri Nelerdir

Kan Hücreleri Nelerdir hakkında bilgi kısaca.

Akyuvarlar, alyuvarlar ve kan pulcukları kan hücrelerinin üç farklı çeşididir.

1 milimetre küplük hacimde 5 milyon adet kadar bulunan alyuvarlar kan hücrelerinin %99’unu meydana getirmektedir. Bu miktar kadınlarda erkeklere göre daha azdır. Alyuvar üretimi lenf, dalak ve karaciğerlerde gerçekleşmektedir. 120 gün gibi kısa bir ömürleri bulunan alyuvarlar, yani kırmızı kan hücreleri bu sürenin sonunda parçalanırlar.

Akyuvarlara beyaz kan hücreleri olarak da bilinir ve bu hücreler vücudumuzun savunma mekanizmasıdır. Hastalık ve mikroplara karşı koruma sağlar. 1 milimetre küplük hacimde 4 ile 11 bin kadar akyuvar bulunur. Vücut tehdit altındayken örneğin bir enfeksiyon sırasında bu sayı 25 bine kadar çıkabilir. Özellikle çocuklarda bu oran daha fazladır.

Kan pulcukları platet veya trombosit olarak da bilinir. Bu kan hücresi çeşidi kan pıhtılaşmasını sağlar. Herhangi bir kanama durumunda pıhtılaşma mekanizması vücudu korur ve kanın akmasını durdurur. 1 milimetre küplük hacimde ortalama 350 bin adet bulunan kan pulcukları yara almış damarları daraltır ve böylece kanamayı azaltır.

images

Kan Hücreleri Nelerdir Özellikleri Hakkında Yorum Yapabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Merve özkan dedi ki:

    Fen odevinden 3 +aldım çok teşekkür

Yorum Yaz