Kamuya Açık Alan Ne Demek

rüyada-at

“Kamu” kelimesinin temel anlamı bütün, tüm gibi anlamlardır. Kamu kelimesi genel olarak halkı ifade ederken aynı zamanda da devleti ve devlete bağlı olan kurum ve kuruluşları işaret etmektedir.

Kamuya açık alan ise halktan tüm insanların kullanabileceği alan anlamına gelmektedir. Ancak kamuya açık alanlarda özgürlükler sınırlıdır. Çünkü bu alanlarda halktan bir çok birey vardır ve onların da özgürlükleri olduğundan dolayı herkes birbirinin özgürlüğüne saygı göstermelidir. Örneğin; kamusal alanlarda bazen tüm bireylerin her ortama girmesine izin verilmez yani şöyle ki; kamu alanlarının bazı alanları bazı özellikleri ve yeterlikleri sağlayan kişiler için açılmaktadır yani bu konuda kamu alanlarında özgürlük sınırlandırılması vardır diyebiliriz.

Özel alanda ise birey özgürdür ve özgürlüklerinde bir sınır yoktur. Mesela bu özel alanlar insanların yaşadığı evleri olabilir. Bu alanlarda insanlar sınırlama koyulmaz yani evlere girmeleri için onlardan özel şart ya da şartlar beklenmez ancak kamuya açık alanların bir kısmında bu durum söz konusu olabilir.

Kamuya Açık Alan Ne Demek Konulu Yazımız İçin Yorumlarınızı Yorum Kısmından Hemen Bizlere Yazın. 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.