Web sitemize hoşgeldiniz, 05 Mart 2021

Kağıt Üretimi Nasıl Yapılır

Kağıt Üretimi Nasıl Yapılır hakkında bilgi kısaca.

Ofiste, süs eşyalarında, ürün paketlemelerinde, ev dekorasyonlarında ve daha birçok alanda kullanılan kağıt günümüzde çok önemli bir ham madde olarak işlev görmektedir.

Kağıt yerine ilk çağlarda taşlar kullanılmaktaydı. Sonradan ağaç kabuklarına, yapraklara, duvarlara yazı yazılmaya başlandı. Örnek vermek gerekirse Babillilerin kil tuğlalara, Bizanslıların kurutulmuş hayvan derilerine yazı yazmaları toplumların bu konuda farklı alışkanlıklar benimsemiş olduğunu gösterir.

Çinli memur Tsai tarafından günümüzde kullanılan kağıda yakın bir özellikteki bitki liflerinden imal edilmiş kağıt ilk kez üretilmiştir. 1151 senesinde İspanya’da Avrupa’nın ilk kağıt üretimi gerçekleştirilmiş, bu konudaki ilk fabrika 1789 senesinde kurulmuştur.

15. yüzyıla gelindiğinde kağıdın ülkemizde ilk kez Kağıthane’de üretildiğini görüyoruz. Yalova ve Beykoz sonraki kağıt üretim merkezleri olmuştur. 1934 senesinde Cumhuriyetin ilanından sonraki ilk kağıt fabrikası İzmit’te kurulmuş ve 1938 senesinin 18 Nisan gününde ilk Türk kağıdı üretilmiştir.

Kağıt üretiminde beyaz hamur hammaddedir. Bu hamurun elde edilmesi için arpa, çavdar, pirinç, buğday gibi tahılların sapları ile pamuk lifi kullanılmaktadır. Ağaç da kağıt üretimindeki önemli hammaddelerdendir fakat kağıdın kalitesi lifin türü ile hazırlanış biçiminde saklıdır. Ayrıca üretim sırasındaki kimyasal maddeler ve mekanik süreçler de kağıt içine katılan malzemeleri belirleyerek dolaylı yoldan kalitesini belirler.

1803 senesinde Herfdordshire’da iki kırtasiyeci kardeş soyadlarını isim olarak verdikleri Fourdriniert makinasını icat etmiştir ve günümüzde bu makina kağıt üretiminde en çok tercih edilen cihaz olmaktadır.

Roll grab #1 27112

Kağıt Üretimi Nasıl Olur Hakkında Yorum Yapabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz