Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Kağıt Parayı Kim İcat Etti – İlk Kim Buldu - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Ağustos 2022

Kağıt Parayı Kim İcat Etti – İlk Kim Buldu

Kağıt parayı ilk kim buldu, kağıt parayı kim icat etti

Para ister madeni ister kağıt olsun insanlık tarihine damgasını vuran en önemli icatlardan bir tanesi. İlk paranın Lidyalılar tarafından bulunduğunu ise bilmeyen yok gibi.

Kağıdın icadından öce değerli metallerden deniz kabuklarına kadar her şey para üretmek için kullanılan malzemeler arasındadır. Lidyalılar  I.Ö. VII. yüzyılda ilk madeni parayı icat ederek tarihe isimlerini kazıdılar. Tarihteki ilk büyük darphane ise Fatih Sultan Mehmet tarafından İstanbul Simkeşhane’de kuruldu. M.Ö. 118 yılında Çinliler deri para kullanmışlardır. İlk kağıt paranın icadı ve basılması ise 17. yüzyılda karşımıza çıkmaktadır. 1694 yılında ABD ve İngiltere tarafından basılan ilk kağıt para İngiliz Merkez Bankası ve diğer dünya bankalarının kurulması ile birlikte yaygınlaşmıştır.

Osmanlı Devleti’nde ilk kağıt paralar ise Tanzimat Döneminde kullanılmaya başlanmıştır. Osmanlı’da ilk kağıt para Abdülmecit tarafından 1840 yılında bastırıldı. Bu kağıtlar bir paradan çok hisse senedine benziyordu.  “Kaime-i Nakdıye-i Mutebere” adıyla bastırılan bu paralar, ” para yerine geçen kağıt” anlamına geliyordu. Osmanlı’da matbaada para basma işlemi ilk defa 1842 yılında başladı. Osmanlı Devleti Birinci Dünya Savaşı sırasında 160 milyon liradan fazla para bastı. Bu paralar geçerliliğini 1927 yılının sonuna kadar korudu.

Kağıt Paranın İcadı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Muhammed Seçkin Akbaba dedi ki:

  Bende efecan’a katılıyorum bu tarihe benziyor

 2. EMİN dedi ki:

  ben bir yerde okudum marko polo avrupaya döndüğünde kağıt parayı avrupalılara tamıştırmıştı tabi barbar avrupa değersiz diye yırtmıştı rivayete göre şöyle demişti O YIRTTIĞINIZ 20 KOYUN ALINABİLİRDİ HİKAYE UZUN BİLİYORUZKİ MOĞOLİSTANDA FAZLA KALMIŞTI

 3. irem dedi ki:

  bence de ben çok beğendim ama başkalarını bilmem…

  1. elif naz dedi ki:

   çok güzel süperrrrrrr ödevimie yardımcı oldu türkçeden 100 aldım :D

   1. efecan dedi ki:

    elif bu türkçe degıl tarihhhhh :))

 4. irem dedi ki:

  Süpermiş vay be…

  1. azra dedi ki:

   Bende ireme katılıyorum. Bence çok haklı…

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781