Kağıdın İcadı Kağıdı Kim Buldu

Kağıt ne zaman icat edildi, kağıdı kim buldu, kağıdın icadı hakkında bilgi
Kağıdı Cai Lun buldu. Adını okuduğumuzda içimizden sadece “Osss!” demek gelen bu kişi sanmayın ki bir Kung Fu hocasıdır. Kendisi hayatımız¬da olmazsa olmaz bir şeyi bulmuştur: Kâğıdı.

kagitHocam Çaktumi Oturtuyo der ki: Çin’de yapılan arkeolojik kazılarda tam 2002 yıl öncesine ait kâğıt yapraklar bulundu. Sonraları imparator danışmanı T’Sai Lun kâğıt yapım teknolojisine büyük yenilikler getirdi. Çinliler ağzı sıkı insanlardı ve kâğıt yapımının tarifi, nesilden nesile tutulan ağızlarla tam 500 yıl sır olarak muhafaza edildi. M.S. 571 tarihin­de yapılan Talaş Savaşı’ndan sonra Araplar, esir aldıkları Çinlileri Semerkand’a götürdüler ve Çinli esirlerle beraber önemli bir kâğıt üretim merkezi kurdular. O vakitler her şeyin hazırına konmaya alışmış Avrupalılar ise ancak 12. asır­da Haçlı Seferleri sırasında Araplar aracılığı ile kağıtla haşır neşir olmaya başladılar. Osss!

4 yorum

  1. Türkçe Ders kitabınızın kopyalarını gösterin elinize sağlık kağıdın icadı hakkında bilgi kısa bir şekilde ödevimi hemen bitirdim hazırlayana teşekkür ediyorum. :)

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.