Web sitemize hoşgeldiniz, 04 Aralık 2020

Julius Richard Petri Kimdir

Bugün arama motoru Google ana sayfasını Julius Richard Petri için hazırlanmış bir doodle süslüyor. Bizler de ziyaretçilerimiz için Julius Richard Petri kimdir konusunda bilgiler verelim istedik.

Alman asıllı Julius Richard Petri bakteri bilimi uzmanıdır, aynı zamanda petri kabı olarak bilim dünyasında yer edinen laboratuar gerecini icat eden kişidir.

Julius Richard Petri, 31 Mayıs 1853 tarihinde Almanya’nın Barmen kentinde dünyaya geldi. 20 Aralık 1921 tarihinde 69 yaşında yine aynı ülkede yer alan Zeitz’de yaşamını yitirdi.

Richard Julius Petri kimdir? Hayatı ve Biyografisi

Bu önemli mucit 1871-1875 yılları arasında Kaiser-Wilhelm-Akademi’de okumuş ve 1876 yılında bu okuldan mezun olmuştur. Hemen akabinde Berlin’deki  Charité Hastanesi’nde 1882′ yılına değin askeri doktor olarak görevini sürdürmüştür.

Julius Richard Petri, bu hastanede çalışırken günümüzde Petri kabı olarak kabul edilen laboratuar malzemesini icat ederek adını bilim dünyasına kazımıştır. Petri kabı, hücre kültürlerinin yetiştirildiği camdan yapılmış yayvan yuvarlak bir kaptır. Julius Richard Petri, Petri kapları Petri tabağı ya da hücre kültür kabı olarak da bilim dünyasında bilinir.

Julius Richard Petri Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. türker dedi ki:

  Petri kabını çay tabağı sanan arkadaşlar sanırım durumu kavramamış. Petri kabı bakteri kolonisi sayma ve birçok bakteriyi ayırt etmekte kullanılır. Sağlık,Gıda,Çevre Mühendisliği gibi pekçok alanda kullanılır. Google tüm dünyayı ingilendiren evrensel bir doodle yapmıştır.

 2. ismail dedi ki:

  Petri kabı gibi gazoz kapağını da küçümseyen arkadaşlar 1892 de icat edilen gazoz kapağının ne kadar başarılı bir icat olduğunu da bilmiyorlar belli ki. O zamanlar, gazozun iç basıncı sebebiyle oluşan şişeleme problemine en efektif çözüm olmuştur. Öyle ki o gün bugündür aynı tasarım kullanıyor ve patent sahibine üretilen her gazoz kapağı için para kazandırıyor.

  Gilette markasının da gazoz kapağından esinlenerek yaratıldığını da ekleyelim.

  1. ahmet dedi ki:

   hastanede yatıpta tuvalete gidemediğinde insanın yardımına gelen Ördek bence dünyanın en önemli icadı..Gazoz kapağından daha önemli bence..

 3. eren dedi ki:

  bende düğmeli egzosu icat ettim modifiyeciler benden razı olsun :D

 4. ahmet dedi ki:

  google hastanelerde kullanılan ördeğin mucidininde doğum gününü kutlarsa şaşmam…

 5. dry dedi ki:

  29 mayısta istanbulun fethiydi bir çağın kapanıp diğer çağa geçilmesiyle ilgili bir olaydı böyle bir kabın icadını hatta fermuarın bile icadına yer verirken fatih sultan mehmede google neden yer vermedi..(gerçi neden olduğuda bellide amaç burda dile getirmek..)

  1. Dara dedi ki:

   Çünkü İstanbul’un fethi bilimsel bir çalışma değil.İstanbul’un fethi başkasının ülkesini el koymak demek. Yani pek matah bir şey değil :)

   1. şeytanın avukatı'na dedi ki:

    sanki google..hep bilimsel çalışmalara yer veriyor.??? (unutma..Fatih’in İstanbul’u fethettiği yaştasın..)

   2. hüseyin dedi ki:

    Sonuçta önemli bir olay bir çağ kapanıp yeni bir çağ açılıyor.

   3. elcvp dedi ki:

    he tabi canım hiç matah değil bir çağ kapanıp açılıyor ayol her zaman olan şey değil mi. bide gemiler karadan yürütülüyordu galiba ama nolcak ay elimin kiri.. bide bunu tasarlayanın yaşı da 17 imiş ama oha falan olmadım yani sonuçta hiçte matah değil bi kere

  2. Kaya dedi ki:

   dostum bu sadece osmanlıyı ilgilendiren bir olaydı ve yararı sadece Osmanlıya aitti dünyaya kazandırdığı pek bi şey yok o yüzden gayet normal diye düşünüyorum

   1. elcvp dedi ki:

    tabi canım orası öyle de benim lafım istanbulun fethini matah değil deyip küçümseyenlereydi. yoksa gogılın dudılı çokda umrumda değil. ha bide bilimsel değil demişler kardeş sevgililer günü çokmu bilimsel gogılın onun içinde bir dudılı vardı :P bide gazoz kapağına laf ettirmem deyip atarlananlar olmuş o da enteresan, ama nolursa olsun bilim dünyasına katkıda bulunan çöp parçası bile olsa küçümsenemez o da ayrı mesele tabi…

 6. bilal dedi ki:

  Çok tepki vermemek lazım bence. Eninde sonunda bulunabilecek bişeyi ilk bulan bu şahsiyetmiş diye, google da tutmuş koymuş. Nası diyim maksat spor olsun, bişey olsun bugün de boş kalmasın diye google’ın yapmış olduğu aktivitesi neticede. takılmamak lazım yani boşverin ya…

 7. Dilara dedi ki:

  Öncelikle şaçma sapan yorumlar yapanlara laf yetiştirmeye bile gerek yok bence. Her buluşun ayrı bir önemi var.Her buluş yeni buluşlar için bir adımdır.

  1. Dilara dedi ki:

   Petri kabını bulmuş. Kap bakterilerin gelişimini inceliyor.

 8. selim dedi ki:

  ANLAMADIĞIM ŞEY ŞU ARKDAŞLAR TAMAM BU ADAM KABI BULMUŞ ALLAH RAZI OLSUN DA BEN BURAYI NE ARA NASIL VE NEREYE TIKLAYARAK BULDUM HAYLA ANLAMIŞ DEĞİLİM…..BİDE KABI MI BULMUŞ BAKTERİYİMİ ONUDA ANLAMIŞ DEĞİLİM….

  1. Sait Ergören dedi ki:

   Elin gavuruna “Allah razı olsun” demek insanı dinden çıkarır! Dikkat etmek lazım. Aslında sen “bu sayfaya bile nasıl geldiğimi bile anlamadım” diyorsun. Hele ki “kabı mı bulmuş, bakteriyi mi” diye soruyorsun. Yani keşke hiç yorum yazmasaydın da yoluna devam etseydin. Yardımseverin biri seni evine de bırakırdı, öyle yalpalayarak yürüdüğünü gördüğü zaman…

 9. yok dedi ki:

  Sanırım Google çalışanları, o gün doğanlardan bir tanesini rastgele seçip logo yapıyorlar Bilinçli mi yapılıyor, bence değil.

 10. cemal dedi ki:

  Paylaşım için Teşekkürler

 11. Ayline dedi ki:

  Aylin şekerim, okudum teşekkürler güzelim.

 12. Seher dedi ki:

  Bilgiler için teşekkürler. David rumuzlu arkadaş, gazoz kapağı koysalardı diyen Serap Hanım’a iyi kapak yapmış. Ne yazık ki toplumumuzda bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak moda olmuş. Bir bilse medeniyete ne katkılar sunduğunu, böyle konuşmaz.

 13. Uğur Aktaş dedi ki:

  Julius Richard Petrinin buluşunu beğenmeyen arkadaşa sözüm sende bir şeyler bul da insanlığa katkın olsun:)

 14. enjoy dedi ki:

  bu nedir ya bu nedir. adam ölümsüzlüğü buldu rizede onu açıklamıyolar gidiyorlar kap bulan adamı koyuyolar şimdi bu oldumu yani googlede şaşırttı artık ne koycanı.

  1. hakan dedi ki:

   kim ölümsüzlüğü bulduya merak ettim

 15. Mustafa Feridun Pazar dedi ki:

  Emekli Elektrik Mühendisiyim.İlkokul mezunu kapıcı benimle alay ediyor…

  1. seval dedi ki:

   amcacım hiç boşuna canını sıkma bir o elektrikçi olur sen kapıcı sende onla alay edersin

  2. ismail dedi ki:

   Buradaki içler acısı durumu güzel özetlemişsiniz sayın meslektaşım :)
   Bu yorumarı yapanların sizin yazdığınızı da anladığını zannetmiyorum.

 16. david dedi ki:

  YALNIZ RESIMDEKI SAHIS ROBERT KOCH KOCH BASILI YANI TUBERCULOSU BULAN SAHSIYET BURDA BIRDE ADINA ITAFEN MIKROBIOLOGIE INSTUTUT MEVCUT-BERLINDE

 17. david dedi ki:

  Mikrobiyoloji-histology-pathology-intivro-yani insan vücudunun dışındaki tüm uygulamalar bu petri kabı içinde yapılır petri kabı olmasaydı neler mi eksik olurdu antibiogram dediğimiz hangi vücudunda hangi bakteriye karşı direncin-duyarlığın var anlaşılamazdı kan kültürü idrar kültürüne bakıp bakterinin cinsini ve türünü belirleme ve ona göre antibiyotik tedavi,kök hücre-invitro fertilisazyon-IVF(kısırlık tedavisi)…….. sayamadıklarım için özür bu kap evindeki yemek kabına benzemez cahil cühelalık yapmayın biliyorsan konuş yaz bilmiyorsan sus.

 18. Serap Yıldız dedi ki:

  Şimdi bu adamın hayatını neden yazdınız. Bir de logo olmuş. Altı üstü bir kap yapmış, ne kadar abartıyorlar kişileri. O kadar büyük buluşlara imza atan adam var ki, Julius Richard Petri denen adama sıra gelmez. Ne yapacaklarını şaşırdılar. Yakında Gazoz Kapağını bulan adamı da koyarlarsa şaşırmayın :)

  1. burak dedi ki:

   seni mi koysalardı logo olarak:D

   1. Efe dedi ki:

    Hay güldürdün :D

  2. enes dedi ki:

   Adam en azından insanlar için yararlı bişey bulmuş… ama sen gazoz kapağını bulan adam kadar bile olamadığın için boş boş durup bloglara yazı yazıp duruyosun.

  3. Orhan polat dedi ki:

   Sayın Bayan eğer adı geçen arama sitesine giriyorsanız zorunlu olarak kurallarına da uymayı kabul etmiş sayılıyorsunuz.
   10 Kasım 2012 de ne yazıldığına bakarsanız Yüce Kurtarıcımız ATATÜRK için de yorumları görmüş olursunuz.
   Site bize dostumuzu da diğerlerini de öğretiyor. Saygılarımla.

 19. Hamza Kılınç dedi ki:

  Ben olayı çözemedim, bu adamın neyi bulduğunu biri açıklayabilir mi acaba tam olarak

  1. tayfun dedi ki:

   google ana sayfasında görünen o yuvarlak kapları, laboratuvarlarda bu kapların içlerine bi bakteri örneği konulur ve gelişimi gözlenir.

  2. Aylin dedi ki:

   Anlatmışlar yukarıdaki yazıyı okursan görürsün canım.

Yorum Yaz