Web sitemize hoşgeldiniz, 29 Kasım 2020

İznik’in Uzun Süre Fethedilememesinin Nedeni Ne Olabilir

Türk milleti tarih sahnesinde var olduğu nsan beri bağımsızlığı için bir çok mücadele vermiştir ve hakimiyet alanını genişletmek amacı ile Batı başta olmak üzere bir çok yere fetihler düzenlemiştir. Bu yazımızda İznik’in uzun süre fethedilememesinin nedeni ne olabilir kısaca sizler için derlediğimiz bilgileri sizlere aktaracağız.

iznik-gezisi-one-cikanOsmanlı Devleti kurulmadan önce tarih sahnesinde Türk devleti olarak Anadolu Selçuklu Devleti vardı ve Anadolu Selçuklu Devleti döneminde Türk devleti sınırları büyük oranda genişlemiştir. Selçukluların yıkılmasının ardından tarih sahnesine Osmanlı Beyliği çıkmıştır ve tam da Bizans İmparatorluğu’nun sınırına kurulan Osmanlı Beyliği, Bizans topraklarına akınlar düzenlemiştir ve bu sırasa Selçukluların yıkılmasından dolayı burada güçlü bir devlet olmamasında faydalanan Osmanlı Beyliği, sınırlarını genişletmiştir.

Osmanlı Beyliği, devlet olduktan sonra stratejik açıdan önemli olan illeri ve bölgeleri özellikle ele geçirmeyi amaçlamıştır ve genellikle akın düzenlediği yerleri zorlanmadan oluşturdukları güçlü ordu sayesinde kolaylıkla ele geçirmişlerdir. Ancak İznik’in alınması oldukça üzün sürmüştür ve İznik, hemen fethedilememiştir.

İznik’in uzun süre boyunca fethedilememesinin nedeni ise aslında oldukça basit bir nedendir. İznik’in fetih minyatürünü incelediğimizde İznik’in neden uzun süre ele geçirilememesinin nedenini görmemiz mümkündür.

İznik, gerek Bizans İmparatorluğu için gerekse Hristiyan toplum için önemli ve kutsal bir şehir olarak bilinirdi. Bu nedenle de bu şehir dört tarafı kalelelerle kapatılmış yani son derece korunaklı bir şehirdi. Bu kadar muhteşem bir şekilde korunan İznik’i ele geçirmek de kolay olmamıştır.

İznik’in Uzun Süre Fethedilememesinin Nedeni Hakkındaki Görüşlerinizi ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Alanından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz