İstanbul 3. Hava Alanı Nereye Yapılacak Yeri Belli Oldu

İstanbul üçüncü hava alanının yapılacağı yer açıklandı. İstanbul’a yapılacak havalimanının sır gibi saklanan yeri belli oldu. Karadeniz kıyısında, Eyüp ile Arnavutköy arasında kurulacak havalimanının zemin etüt çalışmalarına start verildi.

İstanbul’da yapılması planlanan üçüncü havalimanının Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından hazırlandığı ileri sürülen haritası ortaya çıktı.

Havalimanının koordinatlarının, pistlerin, bağlantı yollarının belirlendiği harita üzerinden zeminetüt çalışmalarına başlandı. Bu çalışmanın ardından pistler ve yapılması planlanan binaların yerleri netleşecek.

Radikal Gazetesi’nden Serkan Ocak’ın haberine taşıdığı haritaya göre yeni havalimanıKaradeniz’in kıyısında Eyüp ile Arnavutköy ilçe sınırlarına kurulacak.

Havalimanınınkuzeyinde Yeniköy ve Akpınar Köyü, güneyinde ise Tayakadın veIşıklar Köyü var. Eski maden ocakları ile ormanlık alana kurulacakhavalimanınınyüzölçümü 63 milyon metrekare olacak. Dev tesisin, yılda 150 milyon yolcukapasitesiyleTürkiye’nin en büyük havalimanı olması bekleniyor.

Henüz ihaleye çıkılmadı

Alanla ilgili şu ana kadar ihaleye çıkılmadı. Arazi spekülatörlerine karşı havalimanının tam olarak nereye yapılacağı sır gibi saklanıyordu.

Radikal’in ulaştığı haritaya göre Karadeniz kıyısına kurulacak alandaki altı pistin tam yerlerigösterilmiş. Bir pist, Akpınar Köyü yakınlarındaki göletin tam üzerinden geçecek. Havalimanı, bölgedeki kırsal yerleşim alanlarını içine almıyor. Tamamı ormanlık arazi ve eski maden arazileri üzerine planlanıyor.

1\25 bin ölçekli hazırlanmış haritaya göre Karadeniz’e dik uzanan beş pist var. Bir pist ise Akpınar Köyü’nün hemen güneyindeki üç küçük göletin olduğu alana yapılacak. Pistlerin dördü haritada işaretlenen havalimanı sınırında, ikisi ise sınırın dışında kalıyor.

İstanbul’da 3. havalimanı nereye yapılacak , Eyüp Arnavutköy 3. havaalanının yeri neresi , İstanbul üçüncü hava alanı projesi nereye yapılıyor harita

Bakanlık: Haritayı biz hazırlamadık

Haritada alan içindeki yollar, havaalanına giden bağlantı yolları, viyadükler gibi detaylı çalışmalar var. Haritada yeni alanın tüm ayrıntıları yer alırken, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı yetkilileri ise haritanın kendilerince hazırlanmadığını, projenin ihale edilmediğini ifade etti.,

30 Ekim 2012

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.