İşletim Sistemi Nedir Ne İşe Yarar

İşletim sistemi çeşitleri, işletim sistemi nedir konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Bilgisayarı doğrudan denetleyerek yöneten, temel sistem işlemlerini gerçekleştirerek uygulama programlarının çalışmasını sağlayan sistem yazılımına işletim sistemi adı verilmektedir.

İşletim sistemi, bilgisayarda bulunan bütün yazılımların belleğe, girdi-çıktı bölümlerine ve kütük sistemine iletir. Eğer bilgisayarda birden fazla program açık ise işletim sistemi bu durumda her programa yeteri kadar sistem kaynağı üretir ve birbirlerine engel olmadan bu programların çalışmalarına ortam hazırlar.

2005 senesinden sonra en fazla tercih edilerek kullanılan işletim sistemleri; Microsoft Windows grubu ve UNIX işletim sistemleri grubu olarak iki kısma ayrılmıştır. UNIX işletim sistemleri grubu içinde ise bir çok unıx versiyonu,, Linux ve Mac OS gibi sistemler yer almaktadır.

Akademi çalışmalar yapan kişiler tarafından genellikle UNIX işletim sistemi grubu tercih edilir ancak evlerde ve ofislerde bulunan ve kullanılan masaüstü bilgisayarlarda ise genellikle Windows işletim sistemleri grubu tercih edilmektedir.

İşletim Sistemi Nedir Ne İşe Yarar Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.