Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Ocak 2022

İslamın Kadına Verdiği Önem

indirAllah, evrendeki her şeyi dişi ve erkek olarak çift bir şekilde yaratmıştır. Dolayısıyla evrende her şeyin hem dişisi hem de erkeği vardır. Bu sistem Allah’ın kurduğu dengeli ve muhteşem bir sistemdir. Aynı şekilde insanlar da Allah tarafından kadın ve erkek olarak yaratılmıştır.

Allah, yeryüzünde yarattığı tüm varlıkları sever ve hepsini özenerek yaratmıştır. Bu nedenle de insanlar içinde de hem erkek kullarını hem de kadın kullarını çok sevmektedir. Ancak İslam dininde kadınlara karşı daha büyük bir önem verilmiştir. Çünkü kadınlar erkeklere göre daha güçsüz ve daha savunmasızdır bu nedenle de Allah, Kur-an’ı Kerim’de erkeklere kadınlara duyarlı, nazik davranmalarını emretmiştir.

Allah, insanların daha mutlu ve huzurlu yaşamaları için insanları dişili erkekli yaratmıştır. Ancak Allah, Kur’an-ı Kerim’de erkeklere, kadınlara güzel ve nazik davranmalarını emretmiştir. Öyle ki; bu konuda peygamber efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) de bir çok örnek davranışlar sergilemiştir ve her konuda olduğu gibi bu konuda da ümmetine örnek olmuştur. Kadınlara şiddeti kesinlikle yasaklayan ve onaylamayan peygamber efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v), kadınların hatalarını konuşarak ve onları kırmadan anlatmalarını buyurmuştur. Peygamber efendimizin bu davranışları ve öğütleri de İslam dininin kadınlara ne kadar değer verdiğinin en önemli kanıtlarından birisidir.

Kadınlar, çocuk doğuran ve çocuk doğurmak için bir çok acıya katlanan varlıklardır bu nedenle de Allah katında bulundukları vasıf daha yüksektir. Bu açıdan bakıldığında da Allah, kadınlara önem ve değer verilmesini emretmiştir.

İslam’ın Kadınlara Verdiği Değer Hakkındaki Yorum ve Görüşlerinizi Aşağıdaki Yorum Alanından Hemen Bize Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz