Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Haziran 2021

“İslam Bir İlim Dini ve Onun Vücuda Getirdiği Medeniyet, Bir İlim Medeniyetidir.” Sözünden Hareketle “İslamiyet ve Bilim” İlişkisi Hakkında Neler Söylenebilir?

Aşağıda İslam bir ilim dini ve onun vücuda getirdiği medeniyet, bir ilim medeniyetidir sözünden hareketle İslam ve bilim ilişkisi hakkında neler söylenebilir kısaca olarak ele alacağız.

İslam bilimi emreden ve bilimsel bilginin hikmet olarak peşinde koşulması gereken bir olgu olduğunu ortaya koyan bir dindir. İslam ve bilim birbirinden ayrılmayan iki kavramdır. Allah’ın tek yaratıcı olması bilimsel verilerle teyit edilmekte ve bilimin de yaratıcısının Allah olduğunu ortaya koymaktadır.

İslam bir bilim dini olarak medeniyet vücuda getirmiştir. İslam medeniyeti bilim, sanat, kültür, siyaset alanlarında gelişmelerin yaşanmasında etkili olmuştur. İslam ve bilim iki ayrı kavram değil, bilimin hikmet olarak İslam tarafından öğrenilmesi gereken olgular olarak emredilmesi bilim ve din ilişkisini ortaya koymaktadır. Din ve bilim ayrılmaz bir bütündür.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz