Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Mayıs 2022

Isı İletimi Nedir Kısaca Çeşitleri ve Örnekler

Aşağıda ısı iletimi nedir kısaca çeşitleri ve örnekler kısaca olarak ele alacağız.

Isı bir enerjidir. Isı, maddenin taneciklerinin enerji ile harekete geçmesine neden olur. Isı maddeler üzerinde tanecikler arasında bir etki göstermektedir. Isı iletimi de taneciklerin etkileşimi sayesinde meydana gelmektedir. Isının bir yerden başka bir yere doğru akışının gerçekleşmesi ısı iletimidir. Isı iletimi birkaç farklı şekilde meydana gelebilir.

Isı iletimi üç farklı şekilde meydana gelmektedir. iletim, çevirim ve ışıma şeklinde meydana gelmektedir. Isı iletiminde kondüksiyon, konveksiyon ve radyasyon olarak gerçekleşmektedir. Isı iletimi maddelerde enerji akışını da sağlar. Isı maddelerin kinetik enerjilerinin artmasına veya azalmasına neden olur.

Bir cismin ısı geçiren bir özelliğe sahip olması kondüksiyon olarak ısı iletiminin gerçekleşmesini sağlar. Isı iletiminde sıcaktan soğuya doğru bir akış söz konusu olmaktadır. Isı kaynağına değen bir cisim de ucu ısındıktan sonra ısının yayılmasıyla bütün çeperlerinde ısı oluşur.

Konveksiyon olarak yayılan ısı için cisimlerin hareket halinde olması gerekir. Bu bir nevi akışkan olma durumudur. Sıvılar ve gazlar akışkan olarak koveksiyonel bir şekilde ısı yayılmasına neden olur. Işıtılmış bir cisim, gözle görülebilir ışık dalgaları yaydığı gibi, gözle görülemeyen ışık dalgaları da yaymaktadır. Bu nedenle ışıma yoluyla da ısı yayılımı mümkündür. Bunun için de radyoaktif maddelerin ışımasında ısı açığa çıkabilir.

Isı İletimi Nedir Kısaca Çeşitleri ve Örnekler Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. sinem dedi ki:

    Isı iletimini biz yeni öğrendik. Isı iletimi; ısıyı insanlığı yârarlı şekilde kullanmak için elde ettikten sonra kullanmak için gerekli olan işleme denir. Isı iletimi için pek çok yol varmış onlara da yazınızda belirtirseniz sevinirim.

Yorum Yaz