İnsan Haklarına Dayalı Devlet Ne Demektir

İnsanlar bir araya gelerek bir toplumu meydana getirir ve belirli kurallar çerçevesinde bu toplumda yaşarlar. İnsanlar yaşadıkları toplumda belirli haklara sahip olurlar ancak bu hakları insanlara tam anlamıyla verip vermemek ise devlet yöneticilerine kalmıştır. Bu yazımızda sizlere insan haklarına dayalı devlet konusunda bilgi vereceğiz.

İnsanlar, hem doğuştan hem de sonradan bir çok hak kazanırlar. Doğuştan kazanılan haklara edinilmiş haklar, sonradan kazandıkları haklara ise kazanılmış haklar adı verilir. İnsanların doğuştan yaşam, barınma, beslenme gibi hakları vardır. Bununla birlikte insanlar; eğitim, seyahat, seçme-seçilme, hakkını mahkemede arama, çalışma, sağlık gibi bir çok hakka da sahiptir.

İnsan haklarına dayalı devlet anlayışı temelinde ise adından da anlaşılacağı gibi insan haklarına saygı vardır. Bu devlet anlayışında insan hakları saygı çerçevesinde korunur ve tüm insanlar birbirleri ile eşit seviyede gözetilir, hiç bir şekilde biri birinden farklı ve daha imtiyazlı olmaz.

İnsan Haklarına Dayalı Devlet Anlayışı Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.