Web sitemize hoşgeldiniz, 30 Kasım 2020

Düşünce Özgürlüğünün Anayasada Güvence Altına Alınması Neden Önemlidir

dusunceozgurlugu_hakkindaresimleri10Türkiye Cumhuriyeti Devleti; laik ve demokratik bir devlettir bu nedenle de ülkedeki vatandaşlara bir takım hak ve özgürlükler sunulmuştur ki bu hak ve özgürlükler aynı zamanda devlet tarafından oluşturulan anayasalar ile güvence altına alınmıştır. Bu yazımızda düşünce özgürlüğünün anayasada güvence altına alınması neden önemlidir kısaca sizler için derlediğimiz bilgileri sizlere aktaracağız.

İnsanların herhangi bir engel ile karşı karşıya kalmadan istediği bilgilere kınanmadan ulaşarak bu bilgileri yayabilme özgürlüğüne sahip olması hakkına “Düşünce özgürlüğü” adı verilmektedir.

Düşünce özgürlüğü aynı zamanda bilgi edinme, kendisini ifade etme ve kanaat bildirme gibi hakları da içinde barındırmaktadır. Ancak nasıl tüm özgürlükler sınırlı ise düşünce özgürlüğünün de sınırı vardır. Çünkü her insanın özgürlüğü bir diğer kişinin özgürlüğünün başladığı yerde bitmektedir. Bu nedenle de insanlar düşünce özgürlüğünden güç alarak kimseye hakaret ya da küfr etme hakkına kesinlikle sahip değildir.

Düşünce özgürlüğü her ne kadar sınırlandırılmış olsa da bu sınırlamalar devletin keyfi sınırlamaları olmamaktadır çünkü her hak ve özgürlükte olduğu gibi düşünce özgürlüğünde de ancak diğer insanların özgürlüğünün gasp edilmemesi için konulan sınırlamalardır.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti anayasasında düşünce özgürlüğünün sınırları genel olarak ifade edilmiştir fakat bu sınırlamalar kesinlikle kşilerin hak ve özgürlüklerinin özüne dokunmamaktadır.

Düşünce Özgürlüğünün  Anayasada Güvence Altına Alınması Neden Önemlidir Açıklayınız Sorusu Hakkındaki Yorumlarınızı Sizler de Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bizimle Paylaşın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz