Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Temmuz 2021

İç Anadolu Bölgesinin İklimi ve Bitki Örtüsü

Bu sayfamızda İç Anadolu Bölgesinin özellikleri hakkında bilgi vererek İç Anadolu Bölgesinin iklimi ve bitki örtüsü nasıldır sorusunun cevabını vermeye çalışacağız.

İç Anadolu Bölgesinde yaygın olan iklim türü karasal iklimdir. Bu bölgede karasal iklimin hüküm sürmesinin sebebi bölgenin doğusunda dağlarla çevrili olan Doğu Anadolu Bölgesinin bulunması ve bölgenin batısında ve kuzeyinde bulunan yüksek dağların denizerlik etkisinin iç kesimlere girmesini engellemesidir. Karasal iklimde yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise soğuk ve kar yağışlı geçmektedir. Bölgede kış mevsiminin en soğuk geçtiği yer Doğu Anadolu Bölgesine komşu olan Yukarı Kızılırmak Bölümüdür.

Bölgenin en soğuk illerinden bir tanesi Sivas’tır. Sivas’ta kış sıcaklıklarının -34 dereceye kadar düştüğü saptanmıştır. Bölgede kar yağışlı gün sayısı ortalama 10, karın yerde kaldığı gün sayısı 20-30 iken Sivas’ta bu günlerin sayısı iki katına kadar çıkmaktadır. Konya Bölümü hem bölgenin hem de ülkemizin en az yağış alan bölümüdür. İç Anadolu Bölgesindeki kentler genellikle dağ eteklerine yakın olan kenar bölgelerde kurulmuştur.

İç Anadolu Bölgesinin İklimi Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz