Web sitemize hoşgeldiniz, 05 Ağustos 2021

İbni Batuta Hayatı

İbni Batuta Kimdir, İbni Batuta Hayatı Kısaca bilgi ve eserleri

Arap bir gezgin olan İbni Batuta 1325 yılında bulunduğu kenti hacca getmek için terk etti. Afrikayı ve Zengibarı dolaşan gezgin, bir ceneviz gemisiyle Alanya’ya  geldi ve Anadolunun neredeyse her köşesini gezdi. Ardından İstanbul’dan bir gemiyle Kırım’a gitti ve ordan gezisini Çin’e kadar uzattı.

1349 yılında Fas’a dönen Battuta’yı pek yakınında yer alan İspanya’yı görmemiş olmak rahatsız ediyordu ve İspanya’ya gezisinin dönüşünde Büyük sahra ve Sudan’ı gezerek yolculuklarını tamamladı.

ibni batutaİbni Batuta gezdiği yerler hakkında aldığı notları kendi derlemedi, bunu onun adına İbni Cuzey-el-Kelbi yaptı. Bu kitabın Türkçe ismi : Garip seferler ve tuhaf örneklerle karşılaşanların armağını. Kitabında yazdığı anılarının dışında, bulunduğu bölgelerin önemli şairlerinin şiirleri de yer aldı.

Kitap hakkındaki bilgilere göre edinilen bilgilerin bir kısmı gerçekken bir kısmı yanlış ve hatalı bilgilerden meydana gelmektedir. Ayrıca eserinde İbni Batuta bir çok önemli kültürek öge ve etiyoloji hakkında gezdiği ülkelerden derlemeler yapmıştır.

İbni Batuta Hayatı ve Eserleri Hakkında Düşüncelerinizi Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Anonim dedi ki:

  Tebrikler çok güzel olmuş 10 üzerinden _100 hahaha

 2. ojşo. dedi ki:

  hiç bir yerde çıkmıyo ya ailesinin adı arkadaş

 3. buse dedi ki:

  bence çok güzel olmuş elinize sağlık seyyah demek her yeri gezen gören anlmına gelir

 4. öjhmgfb dedi ki:

  tebrikler başarısız bir çalışma olmuş 10 üzerinden -1 veriyorum hahaha

Yorum Yaz