Web sitemize hoşgeldiniz, 04 Mart 2021

İbn-i Heysem Kimdir

Batı dünyası tarihinde tarihimize ve bilime katkılı olan bir çok bilim adamı vardır. Bu bilim adamlarından biri olan İbn-i Heysem kısaca hayatı konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

ibni-heysem965 tarihinde Basra’da dünyaya gelen ve 1039 yılında Kahire’de ölmüştür. Batı dünyasında Al Hazin ya da El- Hazan adı ile bilinen bir Arap bilginidir.

Geçimini sağlamak için kitapların kopyasını alıp satan İbn-i Heysem, bu şekilde matematik, tıp, astronomi ve fizik dallarında kendisini geliştirmiş ve eksik bilgilerini tamamlamıştır. Sonra kendi kitaplarını çoğaltmak için kopyalarını alırken de kendi bilgilerini tekrar gözden geçiriyordu ve gerekli gördüğü düzenlemeler yapıyordu. Böylece de kendini geliştiren önemli bir bilgin haline gelmiştir ve eserleri dünya çapında okunmaya başlamıştır.

İbn-i Heysem göz üzerinde incelemeler yaptı ve Optik kitabını yazdıktan sonra bu kitabın bilimsel gerçeğe ilk uygun olan kitap olduğu anlaşılmıştır. Bu eser hala önemini kaybetmeyen ve optik kanunlarını açıklayan önemli bir kaynaktır.

“Optik” adlı bu kaynağa göre ışık önce cisme çarpar, yansır ve cisimlerden yansıyan ışık gözlere ulaşarak görme olayı meydana gelir. Karanlıkta gözler göremez çünkü gözlerin görmesi için ışık gereklidir. Ayrıca İbn-i Heysem’in optik alanındaki çalışmalar sonucunda görüntü kaydı yapan kameranın icadına ortam hazırlamıştır.

İbn-i Heysem, Nil nehrinin taşıp doğaya zarar vermesi üzerinde de uzun uzun düşünmüş ve bunu da önlemek için halifeye bir proje sunmuştur ancak bu proje halife tarafından kabul görmeyince bu işte başarılı olamamıştır.

İbn-i Heysem Kısaca Hayatı Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. feriha dedi ki:

  bence çok güzel neredeyse araştırma ödevlerimde hep sizi güvenli buluyorum herkes bu güzel siteye bir baksın bence

 2. sema dedi ki:

  En sevdiğim oyununu adı “MY BU” bence bu oyunu oynayın ben şu an “42.” levedeyim. Oynamayı unutmayın.

 3. Anonim dedi ki:

  hazırlayana teşekkürler çok iyi olmuş ibni heysem hayatı kısa ve öz birçok siteden iyi ödevim bitti.

  1. sema dedi ki:

   Benim odevim ve ben bunu yazdim

  2. sema dedi ki:

   Benim araştırma ödevim bence bu bilim adamı çok iyi bir bilim adamı.

   1. Lana dedi ki:

    Bence de anlaşılır ve açık olmuş ödevime çokça yaradı hazırlayanlara teşekkürlerimi iletiyorum

Yorum Yaz