Hz. Peygamberin Yaptırdığı Mescitleri İle Günümüzdeki Camilerle Karşılaştırdığımızda Hangi Farkı Görebiliriz?

Bu yazımızda Hz. Peygamberin yaptırdığı mescitleri ile günümüzdeki camilerle karşılaştırdığımızda hangi farkı görebiliriz kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Hz. Peygamber (a.s.) döneminde mescitler imar edilmiştir. Mescitler, o günün şartlarında ve coğrafya özelliklerine göre inşa edilmekteydi. İklimin sıcak ve kurak olması mescitlerin de buna uygun olarak inşa edilmesini ortaya koymuştur. Kerpiçten tuğlalar ve hurma yapraklarından damlar ile mescitler inşa edilmiştir.

Günümüzde taş ve betan yapılar ve mermer kaplamalar mescitlerin ve camilerin yapımında etkili olmaktadır. Cami ve mescit tezyinatında altın varaklar, ışıklandırmalar kullanılmaktadır. Geçmişten günümüze İslam’da mimari anlayışı çok değişmiştir. Bunda İslam beldelerinin zenginleşmesi de söz konusu olmuştur. Günümüzde modern mimari da kullanılmaktadır.

1 yorum

  1. Hz. Peygamberin yaptırdığı mescitleri ile günümüzdeki camilerle karşılaştırdığımızda büyük fark görebiliriz. O camilerde Peygamber efendimizin nizamiyeti bellidir. Onun ruhaniyetini yansıtırlar.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.