Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Haziran 2021

Hz. Muhammed’in Sabır ve Cesaretle İlgili Hangi Özelliklerini Biliyorsunuz?

Bu yazımızda Hz. Muhammed’in sabır ve cesaretle ilgili hangi özelliklerini biliyorsunuz kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Peygamber (a.s.)’ın peygamberlik vasıfları olduğu gibi beşeri vasıfları da bulunmaktadır. Peygamber (a.s.), uyarıcı, müjdeleyici ve bildirici olarak gönderilmiştir. İnsanlar arasından seçilen bir elçi olarak insanlara ait özellikler de taşımaktadır. Peygamber (a.s.) sabırlı ve cesur bir şahsiyet olarak beşeri vasıflara da sahiptir. Bununla birlikte peygamberlik vasıfları da insani ve beşeri vasıflarıyla beraberdir.

Peygamber (a.s.), Mekkelilerden çok fazla zulüm ve baskı görmüştür. Yine de yılmadan davasını sürdürmüştür. Sabır ve cesareti, cahiliye karşısında son damlasına kadar sarf etmiştir. Mekkeli müşriklere karşı son derece sabırlı davranmıştır. Üzerine işkembeler atıldığında sabretmiştir. Deli ilan edildiğinde sabretmiştir. En güçlülerin karşısına geçip davamı sürdüreceğim diyerek cesur olmuştur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. pekcan dedi ki:

    Ben Hz. Muhammed’in ne kadar sabırlı ve cesaretli biri olduğunu çok iyi bilmiyorum. Bu konuda sayısız rivayet dinledim. Müşriklerin zulümlerine o kadar sabretmiştir ki savaşlarda o kadar cesaret timsali olmuştur ki söylenilmez.

Yorum Yaz