Hz. İshak Hayatı

Hz. İshak Hayatı Kısaca

Kur’an’da ve Tevrat’ta adı geçen Hz.İshak, Aşure gecesinde doğmuştur ve Hz.İbrahim ile Sara’nın oğludur.

Hz. İbrahim (a.s)’ın Sarê adındaki eşinden olan İshak peygamber hakkında çok fazla bir bilginin yer aldığı söylenemez. Kur’an-ı Kerim’de geçen bazı ayetlerde, İshak (a.s) övülmüş, mucizelerinden söz edilmiştir.

Rivayet edildiğine göre Sarê’nin çocukları olmadığından kendisi Hz. İbrahim (a.s)’in Hacer adlı kölesiyle evlenmesini istemiş, Hacer’den İsmail Peygamberin doğmasıyla kıskançlık yapmıştır. Daha sonra yaşlarının ilerlemesine rağmen Allah Sarê’ye İshak adından bir çocuk bahşetmiş ve bu çocuk da bir peygamber olarak hayatını sürdürmüştür. “Ey Muhammed; güçlü ve anlayışlı olan kullarımız İbrahim, ishak ve Yakub’u da an! Biz onları ahret yurdunu düşünen samimi kimseler kıldık. Doğrusu onlar bizim yanımızda seçkin, iyi kimselerdir” (Sâd, 38/45-47). Ayetlerinde sözü geçen İshak (a.s) Sam kavmine peygamber olarak gönderilmiştir.

Kur’an-ı Kerim’de adı geçen 25 peygamberden biri olan İshak peygamber, daha sonra Yakup peygamberin ve Yusuf Peygamberin hikayelerinde de adı zikredilen bir peygamber olarak karşımıza çıkacaktır. Rivayetlere göre 160 yaşına kadar yaşayan İshak Peygamber Filistin yakınlarında vefat etmiştir.

Hz.İshak Peygamberin Mucizeleri:

1.Hayvanlar açık bir lisanla peygamberliğine şehâdet ederlerdi.
2.Duâ etmesi üzerine dağın harekete geçmesi: İshak aleyhisselam Kudüs’te insanları Allahü teâlâya îmâna dâvet edince, insanlar; “Eğer şu dağı harekete geçirirsen, îmân ederiz.” dediler. İshak aleyhisselam dua edince dağ sallanmaya başladı. Kudüs halkı hep birlikte îmân ettiler.
3. İshak aleyhisselam merkebine binip bir dağa çıkmak isteyince merkebin ön ayakları kısalır, arka ayakları uzardı. Dağdan aşağı inerken de tersi olurdu.
4. İshak aleyhisselamın duası bereketiyle Allahü teâlâ ölmüş hayvanları diriltirdi.
5. Şam ahâlisinin arzusu üzerine yaptığı dua netîcesinde, elini sırtına koyduğu bir koyun, hemen kuzulamış daha sonra ard arda dokuz defâ yavrulamıştır.

Hz İshak Hayatı Hayatı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

92 yorum

  1. Bu ne ya kuranda yazılan mı doğru yoksa bu mu doğru düzgün bir şekilde yazın lütfen ya yanlış bilgi siz teröristmisiniz ya bence bu hatayı hemen düzeltin yoksa sizin için çok kötü olur şenay

  2. Bu adamlar resmen dalga geçiyor. Azıcık peygamber hayatı bilen Hz. İshak’ın kurban değil Hz. İsmailin kurban edileceğini bilir. O yüzden bakmayın bile yanlış bilgi içeriyor.

  3. Evet kızımın ödevi vardı bu siteye girip bilgi almış ben okudum kesinlikle yanlış bilgi Hz Ishak değil Hz ismail kurban edilmek istendi iyiki bakmışım kızımın kötü not almasına neden olacaktı ??

  4. Site israil ogullarinin fikirlerini yansitiyor. Israilliler kurban edilenin hz ishak olduguna inaniyor.Allah a kurban edilen ishak a.s degil Peykamber efendimizin atasi olan ismail a.s dir.

  5. Bu sitenin sahipleri yada editörleri,sanırım siyonist israilli yahudilerden oluşuyor.Hz. ibrahim peygamberin Allaha adak adayıp,kurban etmek istediği oğlu,Hz. ishak değil,hz. ismaildir..Diğer peygamberler konusundada yalan-yanlış ve iftira dolu bilgiler veriyorsunuz.Sizin sitenizi hahamlarmı hazırlıyor?..Ya bu yanlış ve peygamberlere iftira etmekten vazgeçersiniz,yada sitenizi mahkemeye vermek durumunda kalacağız..

  6. Bu yazi eksik ve yanlistir kurban etmek istedigi hz. Ibrahim in hz hacerden olan ilk oglu hz. İsmaildir. Hz. Ishak daha sonra müjdelenmiştir ve hz. Sare hz. Ishak in annesidir. Hatta yaslari cok gec oldugundan hz. Sare bu mujdeyi aldiginda sevindiginden ibranice de “güler” manasina gelen İshak adi da mujdelenmistir. Lütfen böyle yanlis bilgileri arastirmadan direk almayin.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.