Web sitemize hoşgeldiniz, 04 Ağustos 2021

Hz İsa Hayatı Kısa Özet

Hz İsa Hayatı Kısaca Özet, Hz. İsa’nın Hayatı hakkında bilgi verelim.

Hz İsa Hayatı

Hristiyanlık dininin kurucusu olan ve Hristiyanlarca Tanrı’nın oğlu olarak adlandırılan Hz.İsa Müslümanlıkta da bir peygamberdir. Ayrıca Hz.Muhammed’den sonra da en büyük peygamberdir ve Müslümanlık ortaya çıkmadan önce onun dini hak din olmuştur.

Tarihçiler ne kadar yanlış hesaplandığını söylese de bugün kullanılan Miladi Takvim’in başlangıcı Hz.İsa’nın doğumuyla başlar.Ancak tarihçiler M.Ö. 4. ya da 6.yılında doğduğunu söylemektedir.

Filistin’in Bethlehem (Beytüllahim) kentinde doğan Hz.İsa’nın annesi Meryem, Jozef (Yusuf) adında bir marangoz ile nişanlıyken Cebrail Meryem’e bir çocuğu olacağını,Tanrı’nın oğlu olduğunu ve Musevilerin peygamberi olacağını bildirmiştir.Ona,oğluna Tanrı’nın yardımcısı anlamına gelen İsa (İesus) adını koymasını söylemişlerdir.

Meryem’le Yusuf vergilerini ödemek için Nazareth’ten Beytüllahim’e gittiklerinde İsa’nın doğumuna az bir zaman kalmıştı ve şehirde kalacak yerleri olmadığı için Meryem’le Yusuf geceyi bir ahırda gecelediler.Hz.İsa da bu ahırda dünyaya geldi ve 25 Aralık günü,yani İsa’nın doğduğu gece,Noel olarak hala kutlanmaktadır.

Yeni bir peygamber doğduğunu duyan Herod,Musevilerin başıydı ve kendisine rakip çıkmasından korkarak yeni doğan çocukların öldürülmesini emretti.Yusuf bu emrin üzerine Meryem ile İsa’yı alarak Mısır’a kaçtı.İsa’nın çocukluğu hakkında az şey bilinmekte ancak anlatılanlara göre Hz.İsa çocuk yaştayken çok bilgiliydi ve alimliğiyle herkesi şaşırtırdı.Ayrıca insanüstü kuvvetleri de vardı.

Otuz yaşına gelen Hz.İsa ilk defa doğaüstü güçlerini Kana’da yapılan bir ziyafette gözler önüne serdi ve ev sahibinin şarabının bittiği bir sırada evdeki suları şaraba dönüştürdü.

Artık kendi yurduna gitmekten korkmayan İse Nazareth’e gitti ve sinagogda kendini peygamber olarak tanıttı.Sonra Kudüs’e giderek orada da fikirlerini anlattı.Şöhreti bütün Filistine yayıldığı için herkes onu görmek ve dinlemek istiyordu.Hz.İsa da yeni kurduğu dinin ilkelerini yaymak için diyar diyar geziyordu.

Sevenleri olduğu kadar düşmanları da vardı.Musevi devletini yeniden kurmak için Romalılar aleyhinde bir ihtilal hazırlayacağını düşünen de çoktu. Hz.İsa’nın şöhreti arttıkça Musevi dininin ileri gelenleri de ona düşmanlık etmeye başladı.Bir Pazar günü Kudüs’e büyük bir tören ile gelen İsa,buradaki birkaç gününü vaaz verip dinlenerek geçirdikten sonra Perşembe gecesi ilk defa onu destekleyen arkadaşlarıyla (havari) beraber yemek yedi.Bu yemek Hristiyanlıkta “son yemek” olarak bilinmektedir.O Perşembe gecesi İsa Kudüs’ün arkasındaki Zeytin Dağı’na çıktı ve orada uzun süre dua etti,sonra da tevkif edildi. İudas adında bir taraftarı bir miktar para uğruna İsa’yı yakalamak isteyenlere yardım etmişti.Ancak çok geçmeden pişman olarak kendini ağaca astı ve rivayete göre ağaç kıpkırmızı kesildi ve erguvan ağacı ortaya çıktı.

Daha sonra mahkeme Hz.İsa’yı suçlu çıkarmaya çalışmış ancak şahit olmadığı için onu suçlamakta güçlük çekmiştir.Ancak hakimlerden biri İsa’ya “Sen Tanrı’nın oğlu musun?” diye sorup “Evet” cevabını alınca İsa’nın suçu sabitlenmiştir.
Çarmıha gerilerek hayatına son verilen Hz. İsa için Hristiyanlar Çarmıha gerildikten sonra göğe uçtuğuna inanırlar ancak İslamiyet’te bu farklıdır.

İsa’nın Havarileri

Havari, «huri» kelimesinin çoğuludur. Sâf, temiz anlamına gelir. Bunu da çoğulluyarak havariyûn (havariler) denilmiştir. Böylece, Hz.İsa peygamberin çevresinde kendisine en önce inanan on iki yakını kastedilir. Bu on iki havârinin adları : André, Jacques, Jean, Pierre, Philippe, Barthélémy, Matieu, Thomas, Jacques, Simon, Jude ve Judas’tir.

Bunlardan, Lâtince’deki adlarına göre Petrus (Pierre), Yohanna (Jean), Mattâ (Mathieu) ve Toma (Thomas), birer İncil yazmışlardır. İsa’nın peygamber oluşu ve ümmetine tavsiyeleriyle keramet ve mucizeleri bu kitaplarda gösterilmiştir. Aralarında ufak tefek farklar olduğu için, dördü birden İncil’i teşkil eder. Daha önce 50 kadar İncil vardı. Luther bunları ayıklamış, ancak bu dördünün gerçek olabileceklerini ortaya atmıştır. Yohanna’nın Patmos adasında yazdığı dördüncü İncil’e «Apocalypse» de denir. Uyarma kitabıdır. Hristiyanlığa göre İsrafil’ den sonra olacakları, Mehdi’nin çıkışını haber verir.

Hz İsa Hayatı Hakkında Kısaca Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. ÖMER dedi ki:

  ÖDEVİME YARDIMCI OLDU. AMA BİR KAÇ BİLGİ BANA GÖRE YANLIŞ AMA YİNEDE TEŞEKKÜR EDERİM

 2. ÖMER dedi ki:

  BENİM BİLDİĞİM HZ .MERYEM KİMSEYLE NİŞANLI DEĞİLDİ. GENÇ YAŞLARDAYKEN CEBRAİL ONUN HAMİLE KALDIĞINI BİLDİRMİŞTİ MERYEM İSE AMA BEN KİMSEYLE NİŞANLI DEĞİLİM DEMİŞTİR AYLAR SONRA HZ MERYEMİN KARNI BÜYÜYÜNCE ONU MABEDDEN KOVMUŞLARDIR…AMA YİNEDE ÖDEVİME YARDIMCI OLDU.

  1. damla dedi ki:

   sizin bilginiz zaten doğru bu site bilgiler vermiş .

 3. derfil dedi ki:

  çok uzun olmuş

 4. Yok dedi ki:

  Tebrikler cok kisaymis ya biraz daha yazaydin

 5. Turgut dedi ki:

  Çok hüzel ve heyecan verici ben beyendim yani

 6. Nisa dedi ki:

  Cok kisa neykiya elim koptu yazana kadar

 7. Berfin dedi ki:

  Ya bu çok uzun değilmi yaa kısa demiştim

 8. Anonim dedi ki:

  Maşallah çok kısaymış

  1. Anonim dedi ki:

   Aynen biz bu kadar kısa dememiştik

   1. Anonim dedi ki:

    yazıyosan yaz yazmıyosan yazma allah allah deli etmeyin adamı

  2. Anonim dedi ki:

   Aynen dünyanın en kısa yazısı

  3. Anonim dedi ki:

   çok kısa olmuş biraz uzun yazaydın

 9. vermiyecem vermiyecem dedi ki:

  hz isa allahın oğlu değildirrrrrrr bunu hemen düzeltin …..

  1. bilgili dedi ki:

   Dikkatli bakarsan hırıstıyanlarca diyo yani Hıristiyanların dininde

  2. Sanane dedi ki:

   Ya alakası Bile yok sadece hiristiyanlar öyle diyorlarmış düzgün oku bence

  3. Anonim dedi ki:

   Ya sacmalama düzgün oku sadece hiristiyanlar diyomlarmış müslümanlar değil😕

 10. Rafetcarlak dedi ki:

  KISA ÖZET DEDİİNİZ BUYSA AMQ SONRA TÜRKİYE NİYE GELİŞMİYO 2 SAATTİR KISA Bİ ÖDEV ARIYOM AMK

  1. abdulkerim dedi ki:

   abdulkerim kayayı tanıyormusun

  2. Yaprakmerinette dedi ki:

   Aynen ya acayip kısaymış (!) Çok yoruldum aramaktan ümidim kesildi resmen

 11. Ece Çelik dedi ki:

  Gerçekten çok güzel olmuş ellerine sağlık . O kadar siteye baktım en anlamlısı buydu din ödevi için

 12. EKREM ARDA ORHAN dedi ki:

  Bence güzel yapmışlar kıskananlar çatlasın

  1. ayşe dedi ki:

   aynen bende begendim süper olmuş

  2. Aliemre dedi ki:

   Kim kiskancak acaba

  3. Aliemre tekdemir dedi ki:

   Kim kiskancak acaba

 13. ebru dedi ki:

  bençe çok güzel

 14. ismail dedi ki:

  tevrat ” kadın ” zebur ” erkek ” incil ”bebek” kuran ”bunların hareket ve kayıtları”

  rab ” gecmiş” allah ” şimdi ” tanri ” gelecek.

 15. ismai dedi ki:

  butun peygamberler ınsan vucudunda bırer organ sıfatı ve işlvidir meryem babası taraafında hamıle bırakılmıs kardesını dogurmustur kutsal kıtaplara gelınce onları dunyanın shıbı insanlar tasarlamıslardır insanları hukum altına almak için.

  1. Anonim dedi ki:

   Saçmalama Hz Meryem Allah (cc) istediği için hamile kalmıştır

 16. Zeynep Ada Yiğit dedi ki:

  bu metnin orjinal uzunluğunu tahmin etmek zor

 17. Isimiz dedi ki:

  Kaynak bile yok Her onune gelen din ile ilgili yalan yanlis hikayaler yaziyor!!! Bunlardan sorumlu tutulacaksiniz!!

 18. Nisan dedi ki:

  Bence çok uzun

 19. kemal dedi ki:

  Hz isa tanrininoglu yum demediki hz meryem nasil olurda bir marangozla beraber yola cikar meryem anamız namuslu bir kadin Di

 20. hilal dedi ki:

  Istediğim şeyler yoktu çok uzundu açıkçası ben beğenmedim

 21. ? dedi ki:

  bence çok yanlış bildirim var

 22. Anonim dedi ki:

  bazı bilgiler yanlış

  1. O bu şu dedi ki:

   Evet mesela meryem ana rahip ve rahiplerin biriyle birlikte olması yahudilerde yasakmış diye biliyorum ben hatta meryem Ana yahudilerin onu hamile kaldığı için öldürmek istediklerinden dolayı kaçmış ve şu anda efes antik kenti,yedi uyuyanlar mağarasının yakınlarındaki meryem ana evine kaçmıştır

  2. O bu şu dedi ki:

   Evet mesela meryem ana rahip ve rahiplerin biriyle birlikte olması yahudilerde yasakmış diye biliyorum ben hatta meryem Ana yahudilerin onu hamile kaldığı için öldürmek istediklerinden dolayı kaçmış ve şu anda efes antik kenti,yedi uyuyanlar mağarasının yakınlarındaki meryem ana evine kaçmıştır:)

 23. Çalışkan bayan dedi ki:

  Çok uzun yaz yaz bitmez ve ben enkisa yazdım bu kısası uzun görmek istemiyorum

  1. Anonim dedi ki:

   aynen gardes ??

 24. servet dedi ki:

  Doğru bilgi vermeniz çok doğru bir hareketti.

 25. Seyfullah gökhan dedi ki:

  Arkadaşlar bu bilgiler hepsi iftiradır bunlara inanmayın sakının kendinizi bu islama aykırı yazılmıştır bunun için islamı iyi bilen birine sorun mesela coşkun şahin kendisi çok iyi alimlerden ders almıştır

  1. aleyna dedi ki:

   evet bu bilgiler yanlış ve islam a aykırı

   1. yunusemre dedi ki:

    gerçektenmi

 26. Hasan dedi ki:

  Burda ki bilgiler islama göre yazılmamış ve islama göre değiller. Böyle düşünen bir insan kafir olur. Çünkü hz isa as Allah cc oğlu değil belki Allah cc peygamberi ve kuludur

 27. Yusuf dedi ki:

  Yalan bilgiler arkadaşlar hz Meryem Yusuf diye biriyle nişanlı falan değildi yalan hepsi

 28. ayşegül dedi ki:

  arkadaşlar Kuran’ı Kerim diye bir kitap gönderilmiş biz müslümanlara.Lütfen açıp bir bakın yorum yapan bir arkadaş allah razı olsun gayet iyi anlatmış buradaki bilgiler yanlış!!!!

  1. Kshcsisv dedi ki:

   Doğru söylüyon kardeş

 29. Can dedi ki:

  Çok teşekkür ederim çok faydası oldu .

 30. _SİNAN_ dedi ki:

  Bence harika çünkü baktıklarımın en kısası bu diyerleri bununn 4-5 katı felen.

 31. mehtap dedi ki:

  ödevime yardımcı olduğunuz için tşk ederim :) süperdi gerçekten hiç sıkıcı değildi

 32. samet kızıltaş dedi ki:

  bence güzel

 33. Doğru bilgi dedi ki:

  Arkadaşlar verilen bilgiler yanlış. Lütfen dikkat edelim. Hz.Meryem Yusuf adında biriyle nişanlanmamıştır. Hz.Meryem’in annesi Allah’a çocuğu olması için yalvarmış, eğer çocuğu olursa onu mabede vereceğini söylemiştir. Hz.Meryem doğunca onu mabede vermiştir. Hz.Meryem de ömrü boyunca ibadet etmiştir. Mabede yalnızca Zekeriya (a.s) yani Hz.Meryem’in eniştesi girmiştir. Hatta Hz.İsa’nın babasının o olduğu düşünülüp Zekeriya (a.s) dan şüphelenilmiştir. Bu yüzden Zekeriya (a.s) öldürülmüştür.
  Bildiklerimi yazdım, daha fazlasını merak edenler olursa Sibel Eraslan’ın Sireti Meryem kitabını okumalarını tavsiye ediyorum. İyi günler.

  1. aksel dedi ki:

   çok kısaymış biraz da uzatsaydınız lan kısa dedik bu ne ☻

  2. Ghast Kafa dedi ki:

   Sanene ulan site bildiğini yazmış

  3. Ghast Kafa dedi ki:

   Hııı sanane

  4. KULLANICI dedi ki:

   Hz İsa (as)hayatina son vermemistir bu da çok yanlış bir bilgi.Allah çarmıha hz Isa’nin yuzunu gosterdigi baska bir insan göndermiş ve hz Isa’yı da yanina almiştır.Bir gün tekrar dunyaya gelip insanlari islam’a davet edecektir.Hristiyanlar hz Isa’nin öldüğüne inanir fakat biz Müslüman olarak buna inanmamalıyız.Arkadasin dediklerinin üzerine ekliyorum

 34. selin dedi ki:

  harika ödevime çok yardımcı oldu sağolun

 35. Söylemem :) dedi ki:

  kısaca ve özetce dedim en uzununu koymuşlar ya :(

 36. Adınız ... dedi ki:

  çok guzel

 37. nb r dedi ki:

  uf igrenç hiç işe yaramamış igrençç ama guzel anlatılmışş

 38. ada dedi ki:

  güzel anlatmış

 39. seçkin dedi ki:

  güzel anlatılmış

 40. Sanene dedi ki:

  la bu site değildir ben yılları istedim burda bir yıldan bile bahsedilmemiş :( ödev sitesi değil bu

Yorum Yaz