Hz İsa Hayatı Kısa Özet
Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Ağustos 2018

Hz İsa Hayatı Kısa Özet

Hz İsa Hayatı Kısaca Özet, Hz. İsa’nın Hayatı hakkında bilgi verelim.

Hz İsa Hayatı

Hristiyanlık dininin kurucusu olan ve Hristiyanlarca Tanrı’nın oğlu olarak adlandırılan Hz.İsa Müslümanlıkta da bir peygamberdir.Ayrıca Hz.Muhammed’den sonra da en büyük peygamberdir ve Müslümanlık ortaya çıkmadan önce onun dini hak din olmuştur.

Tarihçiler ne kadar yanlış hesaplandığını söylese de bugün kullanılan Miladi Takvim’in başlangıcı Hz.İsa’nın doğumuyla başlar.Ancak tarihçiler M.Ö. 4.ya da 6.yılında doğduğunu söylemektedir.

Filistin’in Bethlehem (Beytullahm) kentinde doğan Hz.İsa’nın annesi Meryem, Jozef (Yusuf) adında bir marangoz ile nişanlıyken Cebrail Meryem’e bir çocuğu olacağını,Tanrı’nın oğlu olduğunu ve Musevilerin peygamberi olacağını bildirmiştir.Ona,oğluna Tanrı’nın yardımcısı anlamına gelen İsa (İesus) adını koymasını söylemişlerdir.

Meryem’le Yusuf vergilerini ödemek için Nazareth’ten Beytullahm’a gittiklerinde İsa’nın doğumuna az bir zaman kalmıştı ve şehirde kalacak yerleri olmadığı için Meryem’le Yusuf geceyi bir ahırda gecelediler.Hz.İsa da bu ahırda dünyaya geldi ve 25 Aralık günü,yani İsa’nın doğduğu gece,Noel olarak hala kutlanmaktadır.

Yeni bir peygamber doğduğunu duyan Herod,Musevilerin başıydı ve kendisine rakip çıkmasından korkarak yeni doğan çocukların öldürülmesini emretti.Yusuf bu emrin üzerine Meryem ile İsa’yı alarak Mısır’a kaçtı.İsa’nın çocukluğu hakkında az şey bilinmekte ancak anlatılanlara göre Hz.İsa çocuk yaştayken çok bilgiliydi ve alimliğiyle herkesi şaşırtırdı.Ayrıca insanüstü kuvvetleri de vardı.

Otuz yaşına gelen Hz.İsa ilk defa doğaüstü güçlerini Kana’da yapılan bir ziyafette gözler önüne serdi ve ev sahibinin şarabının bittiği bir sırada evdeki suları şaraba dönüştürdü.

Artık kendi yurduna gitmekten korkmayan İse Nazareth’e gitti ve sinagogda kendini peygamber olarak tanıttı.Sonra Kudüs’e giderek orada da fikirlerini anlattı.Şöhreti bütün Filistine yayıldığı için herkes onu görmek ve dinlemek istiyordu.Hz.İsa da yeni kurduğu dinin ilkelerini yaymak için diyar diyar geziyordu.

Sevenleri olduğu kadar düşmanları da vardı.Musevi devletini yeniden kurmak için Romalılar aleyhinde bir ihtilal hazırlayacağını düşünen de çoktu.Hz.İsa’nın şöhreti arttıkça Musevi dininin ileri gelenleri de ona düşmanlık etmeye başladı.Bir Pazar günü Kudüs’e büyük bir tören ile gelen İsa,buradaki birkaç gününü vaaz verip dinlenerek geçirdikten sonra Perşembe gecesi ilk defa onu destekleyen arkadaşlarıyla (havari) beraber yemek yedi.Bu yemek Hristiyanlıkta “son yemek” olarak bilinmektedir.O Perşembe gecesi İsa Kudüs’ün arkasındaki Zeytin Dağı’na çıktı ve orada uzun süre dua etti,sonra da tevkif edildi.İudas adında bir taraftarı bir miktar para uğruna İsa’yı yakalamak isteyenlere yardım etmişti.Ancak çok geçmeden pişman olarak kendini ağaca astı ve rivayete göre ağaç kıpkırmızı kesildi ve erguvan ağacı ortaya çıktı.

Daha sonra mahkeme Hz.İsa’yı suçlu çıkarmaya çalışmış ancak şahit olmadığı için onu suçlamakta güçlük çekmiştir.Ancak hakimlerden biri İsa’ya “Sen Tanrı’nın oğlu musun?” diye sorup “Evet” cevabını alınca İsa’nın suçu sabitlenmiştir.
Çarmıha gerilerek hayatına son verilen Hz. İsa için Hristiyanlar Çarmıha gerildikten sonra göğe uçtuğuna inanırlar ancak İslamiyet’te bu farklıdır.

İsa’nın Havarileri

Havari, «huri» kelimesinin çoğuludur. Sâf, temiz anlamına gelir. Bunu da çoğulluyarak havariyûn (havariler) denilmiştir. Böylece, Hz.İsa peygamberin çevresinde kendisine en önce inanan on iki yakını kastedilir. Bu on iki havârinin adları : André, Jacques, Jean, Pierre, Philippe, Barthélémy, Matieu, Thomas, Jacques, Simon, Jude ve Judas’tir.

Bunlardan, Lâtince’deki adlarına göre Petrus (Pierre), Yohanna (Jean), Mattâ (Mathieu) ve Toma (Thomas), birer İncil yazmışlardır. İsa’nın peygamber oluşu ve ümmetine tavsiyeleriyle keramet ve mucizeleri bu kitaplarda gösterilmiştir. Aralarında ufak tefek farklar olduğu için, dördü birden İncil’i teşkil eder. Daha önce 50 kadar İncil vardı. Luther bunları ayıklamış, ancak bu dördünün gerçek olabileceklerini ortaya atmıştır. Yohanna’nın Patmos adasında yazdığı dördüncü İncil’e «Apocalypse» de denir. Uyarma kitabıdır. Hristiyanlığa göre İsrafil’ den sonra olacakları, Mehdi’nin çıkışını haber verir.

Hz İsa Hayatı Hakkında Kısaca Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Zeynep Ada Yiğit dedi ki:

  bu metnin orjinal uzunluğunu tahmin etmek zor

 2. Isimiz dedi ki:

  Kaynak bile yok Her onune gelen din ile ilgili yalan yanlis hikayaler yaziyor!!! Bunlardan sorumlu tutulacaksiniz!!

 3. Nisan dedi ki:

  Bence çok uzun

 4. kemal dedi ki:

  Hz isa tanrininoglu yum demediki hz meryem nasil olurda bir marangozla beraber yola cikar meryem anamız namuslu bir kadin Di

 5. hilal dedi ki:

  Istediğim şeyler yoktu çok uzundu açıkçası ben beğenmedim

 6. ? dedi ki:

  bence çok yanlış bildirim var

 7. Anonim dedi ki:

  bazı bilgiler yanlış

 8. Çalışkan bayan dedi ki:

  Çok uzun yaz yaz bitmez ve ben enkisa yazdım bu kısası uzun görmek istemiyorum

  1. Anonim dedi ki:

   aynen gardes ??

 9. servet dedi ki:

  Doğru bilgi vermeniz çok doğru bir hareketti.

 10. Seyfullah gökhan dedi ki:

  Arkadaşlar bu bilgiler hepsi iftiradır bunlara inanmayın sakının kendinizi bu islama aykırı yazılmıştır bunun için islamı iyi bilen birine sorun mesela coşkun şahin kendisi çok iyi alimlerden ders almıştır

  1. aleyna dedi ki:

   evet bu bilgiler yanlış ve islam a aykırı

 11. Hasan dedi ki:

  Burda ki bilgiler islama göre yazılmamış ve islama göre değiller. Böyle düşünen bir insan kafir olur. Çünkü hz isa as Allah cc oğlu değil belki Allah cc peygamberi ve kuludur

 12. Yusuf dedi ki:

  Yalan bilgiler arkadaşlar hz Meryem Yusuf diye biriyle nişanlı falan değildi yalan hepsi

 13. ayşegül dedi ki:

  arkadaşlar Kuran’ı Kerim diye bir kitap gönderilmiş biz müslümanlara.Lütfen açıp bir bakın yorum yapan bir arkadaş allah razı olsun gayet iyi anlatmış buradaki bilgiler yanlış!!!!

 14. Can dedi ki:

  Çok teşekkür ederim çok faydası oldu .

 15. _SİNAN_ dedi ki:

  Bence harika çünkü baktıklarımın en kısası bu diyerleri bununn 4-5 katı felen.

 16. mehtap dedi ki:

  ödevime yardımcı olduğunuz için tşk ederim :) süperdi gerçekten hiç sıkıcı değildi

 17. samet kızıltaş dedi ki:

  bence güzel

 18. Doğru bilgi dedi ki:

  Arkadaşlar verilen bilgiler yanlış. Lütfen dikkat edelim. Hz.Meryem Yusuf adında biriyle nişanlanmamıştır. Hz.Meryem’in annesi Allah’a çocuğu olması için yalvarmış, eğer çocuğu olursa onu mabede vereceğini söylemiştir. Hz.Meryem doğunca onu mabede vermiştir. Hz.Meryem de ömrü boyunca ibadet etmiştir. Mabede yalnızca Zekeriya (a.s) yani Hz.Meryem’in eniştesi girmiştir. Hatta Hz.İsa’nın babasının o olduğu düşünülüp Zekeriya (a.s) dan şüphelenilmiştir. Bu yüzden Zekeriya (a.s) öldürülmüştür.
  Bildiklerimi yazdım, daha fazlasını merak edenler olursa Sibel Eraslan’ın Sireti Meryem kitabını okumalarını tavsiye ediyorum. İyi günler.

  1. aksel dedi ki:

   çok kısaymış biraz da uzatsaydınız lan kısa dedik bu ne ☻

  2. Ghast Kafa dedi ki:

   Sanene ulan site bildiğini yazmış

  3. Ghast Kafa dedi ki:

   Hııı sanane

  4. KULLANICI dedi ki:

   Hz İsa (as)hayatina son vermemistir bu da çok yanlış bir bilgi.Allah çarmıha hz Isa’nin yuzunu gosterdigi baska bir insan göndermiş ve hz Isa’yı da yanina almiştır.Bir gün tekrar dunyaya gelip insanlari islam’a davet edecektir.Hristiyanlar hz Isa’nin öldüğüne inanir fakat biz Müslüman olarak buna inanmamalıyız.Arkadasin dediklerinin üzerine ekliyorum

 19. selin dedi ki:

  harika ödevime çok yardımcı oldu sağolun

 20. Söylemem :) dedi ki:

  kısaca ve özetce dedim en uzununu koymuşlar ya :(

 21. Adınız ... dedi ki:

  çok guzel

 22. nb r dedi ki:

  uf igrenç hiç işe yaramamış igrençç ama guzel anlatılmışş

 23. ada dedi ki:

  güzel anlatmış

 24. seçkin dedi ki:

  güzel anlatılmış

 25. Sanene dedi ki:

  la bu site değildir ben yılları istedim burda bir yıldan bile bahsedilmemiş :( ödev sitesi değil bu

Yorum Yaz