Web sitemize hoşgeldiniz, 03 Ağustos 2021

Hz.Hafsa Hayatı

Hz.Hafsa Kimdir, Hz.Hafsa’nın Hayatı Kısaca

Peygamberimizin halifesi Hz. Ömer’in kızı olan Hz.Hafsa Ensarlı Huzafe oğlu Haris ile evliydi.Hafsa kocasını çok seviyor,ona saygıda kusur etmiyordu.İkisi birlikte İslam için büyük sıkıntılara,eziyetlere katlandılar. Hz.Muhammed’in en yakın arkadaşlarından olan Hz.Ömer Hafsa’nın babasıydı bu da Hz.Ebu Bekir’den sonra en şerefli Müslümanın kızı olması demekti.

Bir gün Hafsa’nın kocası Haris,Müşriklere karşı yapılan bir savaşta kahramanca mücadele etti,pek çok yara aldı ve vücudu delik deşik oluncaya kadar savaşarak şehit oldu.O sırada savaş alanında kocasının ve yaralıların başında bulunan Hz. Hafsa, kocası gözü önünde ölünce günlerce ağladı,sızladı hatta üzüntüden hasta oldu.Kızının bu durumuna üzülen Hz. Ömer, Hafsa’yı nasıl teselli edeceğini bilemiyordu.

Hz.Muhammed de bu durumu görüyordu.Daha önce Hz.Aişe ile evlenerek Ebu Bekir’i mutlu ettiği gibi acılarını dindirmek,üzüntülerini dağıtmak ve Hz.Ömer ile akraba olmak için Hz.Hafsa’yı kendine eş olarak aldı.Bu evlilik gerçekleştiğinde Hz.Muhammed 55 yaşındaydı ve başta Hz.Ömer olmak üzere bütün Müslümanlar bu evliliğe çok sevindi.

Emevi Devleti’nin kurucusu Muaviyenin saltanatı devrinde hayatını kaybeden Hz.Hafsa,ölene kadarki hayatını ibadet.namaz ve oruç ile geçirdi.Cenazesi Baki Kabristanında, müminlerin annelerinin yanındaki ebedi istirahatgâhına defnedildi.

Hz.Hafsa Hayatı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Zzz dedi ki:

  Ellerine sağlık ödevime yardımcı oldun her yerde uzun uzun varken sen kısa yapmışsın teşekkürler hz hafsa olayı da öğrendim.

 2. Ömer Yiğit dedi ki:

  Tarihi kronolojisi gerekli. Bilginiz varsa istirham ederim.

 3. Ahmet dedi ki:

  saol. senin sayende proje ödevimden 100 aldım.

  1. Anonim dedi ki:

   Birşey değil

Yorum Yaz